Pompa głębinowa – co musisz o niej wiedzieć?

0
545
Pompa głębinowa - co musisz o niej wiedzieć?

Pompa głębinowa to urządzenia, które jest montowane w studni nawet kilkanaście metrów pod powierzchnią ziemi. Jak dobrać, a następnie zamontować urządzenie, aby przez kolejne lata pracowała bez awarii? Co jest szczególnie istotne przy doborze pompy głębinowej?Sprawdźmy!

Pompa głębinowa – kiedy jest potrzebna?

Pompa głębinowa ma za zadanie zaopatrywać budynek lub działkę w wodę z indywidualnej studni Powinna zatem gwarantować odpowiednie ciśnienie wody we wszystkich punktach poboru. Jest to szczególnie ważne, kiedy dom znajduje się daleko od lokalnej sieci wodociągowej, a warstwy wodonośne są na znacznej głębokości – minimum 8 metrów poniżej powierzchni. Pompa głębinowa sprawdza się także do czerpania wody do podlewania ogrodu lub mycia nawierzchni. W tym przypadku korzysta się z niej okazjonalnie.

Jakie parametry pompy głębinowej są szczególnie istotne w obu tych przypadkach? Jaka jest najlepsza pompa głębinowa? Sklep z urządzeniami od renomowanych producentów bez wątpienia posiada w swoim asortymencie właściwą pompę dla Ciebie. Wystarczy zapytać sprzedawcę.

Pompa głębinowa – wybór na lata

Mnóstwo czynników składa się na prawidłową pracę pompy głębinowej. Nie ulega wątpliwości, że tego typu urządzenie powinno być skonstruowane z materiałów o dużej żywotności i wysoce odpornych na pracę w środowisku wodnym. Na szczęście, dobrej jakości pompy głębinowe są produkowane z zastosowaniem nowoczesnych technologii, które gwarantują bezawaryjne działanie w silnika i wszelkich elementach hydraulicznych.

To jednak nie wszystko. Nawet najlepsza pompa głębinowa nie podoła zadaniu, jeśli nie zapewnimy jej optymalnych warunków pracy. Co to oznacza w praktyce?

Na początek należy dobrać parametry urządzenia do panujących na działce warunków oraz finalnego zapotrzebowania na wodę. Trzeba tym samym uwzględnić warunki gruntowo-wodne na działce, a w tym:

  • głębokość, na jakiej znajduje się warstwa wodonośna,
  • ewentualne wahania poziomu wody,
  • fizyko-chemiczna jakość wody
  • potencjalna obecność piasku lub innych zanieczyszczeń mechanicznych.

Równie istotna jest wielkość pompy głębinowej, która powinna być dopasowana do średnicy studni, gdzie zostanie zamontowana. Niemniej istotny jest sam montaż pompy głębinowej, a także prawidłowe podłączenie urządzenia do instalacji elektrycznej i wodnej. Aby mieć pewność, że wszystko będzie działać bez zarzutu, warto w takiej kwestii skorzystać z usług profesjonalistów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here