Czym się różni postępowanie restrukturyzacyjne od restrukturyzacji zadłużenia w banku?

0
628
Czym się różni postępowanie restrukturyzacyjne od restrukturyzacji zadłużenia w banku?

Restrukturyzacja to pojęcie, które jest stosowane w różnych kontekstach. Czym się różni postępowanie restrukturyzacyjne od restrukturyzacji zadłużenia w banku? Sprawdź!

 

Postępowanie restrukturyzacyjne i restrukturyzacja zadłużenia w banku to rozwiązania, które mogą pomóc nam poprawić naszą sytuację finansową. Czym różnią się od siebie te dwa rodzaje postępowań? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Postępowanie restrukturyzacyjne – co to?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i zmagasz się z problemami finansowymi, możesz złożyć wniosek o postępowanie restrukturyzacyjne. Takie postępowanie jest przeprowadzane w celu uniknięcia ogłoszenia upadłości dłużnika i umożliwia mu zawarcie układu z wierzycielami. Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego jest możliwe w przypadku przedsiębiorcy, który ma kłopoty z płynnością finansową, a jego firma zagrożona jest upadłością. Jak mówi prawo restrukturyzacyjne, wyróżniamy następujące rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych:

  • Postępowanie o zatwierdzenie układu – to najprostszy rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego, przebiegający przy minimalnym udziale sądu.
  • Postępowanie układowe – dłużnik ma możliwość zawarcia układu po sporządzeniu oraz zatwierdzeniu spisu wierzytelności.
  • Przyspieszone postępowanie układowe – w przypadku przyspieszonego postępowania układowego restrukturyzacja odbywa się w prostszym trybie niż w postępowaniu układowym.
  • Postępowanie sanacyjne – w przypadku takiego postępowania całkowitą kontrolę nad przedsiębiorstwem może przejąć zarządca.

Restrukturyzacja zadłużenia w banku – co to?

Kolejnym zagadnieniem, które poruszymy w naszym artykule, jest restrukturyzacja zadłużenia w banku w postaci kredytu. Restrukturyzacja takiego zadłużenia polega na modyfikacji warunków umowy kredytu, przeprowadzanej na wniosek kredytobiorcy. To dobre rozwiązanie dla osób, które mają kłopoty z płynnością finansową podczas spłacania kredytu. Celem takiego postępowania jest dopasowanie warunków spłaty zobowiązania do aktualnej sytuacji finansowej kredytobiorcy. Restrukturyzacja kredytu może występować w formie wakacji kredytowych, ustanowienia zabezpieczenia, przewalutowania kredytu czy wydłużenia okresu spłaty. Jeśli zmagasz się z problemami finansowymi i chcesz ubiegać się o restrukturyzację kredytu gotówkowego, musisz złożyć w banku wniosek o ustalenie nowego harmonogramu spłat.

Postępowanie restrukturyzacyjne a restrukturyzacja zadłużenia w banku – różnice

Wiemy już, na czym polega postępowanie restrukturyzacyjne oraz czym jest restrukturyzacja zadłużenia w banku. W ramach podsumowania warto wskazać różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami postępowań. Oto one:

  • W postępowaniu restrukturyzacyjnym mogą wziąć udział przedsiębiorcy w kryzysie finansowym, natomiast restrukturyzacja kredytu w banku jest możliwa w przypadku każdego kredytobiorcy, który nagle znalazł się w trudnej sytuacji finansowej. 
  • Postępowanie restrukturyzacyjne jest przeprowadzane przy udziale sądu, a w celu uzyskania restrukturyzacji kredytu wystarczy złożyć specjalny wniosek w banku.
  • Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości przedsiębiorstwa, natomiast restrukturyzacja zadłużenia w banku ma na celu dopasowanie formy spłaty zobowiązania do obecnej sytuacji finansowej kredytobiorcy. Więcej informacji na temat restrukturyzacji znajdziesz w serwisie KPR Restrukturyzacja – https://kpr-restrukturyzacja.pl/faq/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here