Dlaczego warto wybrać smartfon z eSIM?

0
144
Dlaczego warto wybrać smartfon z eSIM?

Miniaturyzacja to jeden z głównych procesów związanych z postępem technologicznym. Zajmujące kilka pokoi komputery zastąpiły cienkie laptopy. Ich wydajność jest z kolei zasługą zmniejszania tranzystorów, których dzięki temu da się umieścić ich więcej na jednym układzie scalonym. Podobnie stało się z kartami SIM. Dawniej wielkości karty kredytowej, dziś… mikroskopijne. Jak działa smartfon z eSIM i co przemawia za jego wyborem?

Czym jest karta eSIM?

Karta eSIM jest odpowiednikiem znanej od lat 90. karty SIM, czyli Subscriber Indentity Module – modułu identyfikacji abonenta. Dawny standard przez lata podlegał zmianom, dzięki czemu udało się go zmniejszyć do rozmiarów paznokcia. Najnowsza technologia eliminuje użycie nawet tak drobnych przedmiotów. Innymi słowy, telefon z eSIM nie wymaga otwierania obudowy i umieszczania karty umożliwiającej łączenie się z siecią komórkową.

Warto jednak wiedzieć, że brak plastikowego elementu nie oznacza, że eSIM fizycznie nie istnieje. W rzeczywistości plastikową kartę zastąpił chip wbudowany w smartfon. Pozornie z perspektywy osoby użytkującej urządzenie nie ma to znaczenia, ponieważ może ona korzystać ze swojej komórki dokładnie w taki sam sposób jak od lat. W praktyce telefony obsługujące eSIM mają wiele zalet, których na pierwszy rzut oka się nie zauważa.

Zalety smartfonów z eSIM

Najnowszy moduł identyfikacji abonenta jest mikroskopijny. Smartfon z eSIM to również urządzenie, które przyda się osobom, które często wyjeżdżają z Polski.

Mniejszy rozmiar = więcej miejsca w środku

Z racji tego, że czip już znajduje się w urządzeniu, nie potrzeba tacki potrzebnej do włożenia fizycznej karty. Dzięki tym cechom w obudowie zostaje więcej przestrzeni. W tym miejscu można umieścić dodatkowy podzespół zwiększający funkcjonalność sprzętu. Niekiedy smartfon z eSIM zyskuje coś równie ważnego – pojemniejszy akumulator, a tym samym dłuższy czas działania po pojedynczym ładowaniu.

Użyteczniejszy za granicą

Telefony obsługujące eSIM na ogół są urządzeniami umożliwiającymi korzystanie z dwóch kart SIM (Dual SIM). Dzięki temu oprócz tej będącej wbudowanym czipem w smartfonie można umieścić także fizyczną kartę. Takie rozwiązanie przydaje się za granicą, zwłaszcza poza Unią Europejską.

Stawki za połączenia, SMS-y i transfer danych w krajach niebędących częścią Wspólnoty potrafią być naprawdę wysokie. W takiej sytuacji wystarczy kupić fizyczną kartę SIM któregoś z lokalnych operatorów komórkowych, umieścić w smartfonie i płacić za dostęp do sieci komórkowej tyle ile mieszkańcy danego państwa.

Jak aktywować kartę eSIM?

Aktywacja smartfona z eSIM odbywa się w salonie operatora lub zdalnie. Do korzystania z usług sieci komórkowej można:

  • zeskanować aparatem kod QR (udostępniany w placówce lub e-mailem);
  • zadzwonić na infolinię operatora (kartę eSIM aktywuje konsultant klienta);
  • pobrać aplikację danej sieci komórkowej i wybrać zmianę karty SIM na eSIM.

Telefony obsługujące eSIM

Zalety kart eSIM i ich prosta aktywacja to dobre powody, by zainteresować się urządzeniami obsługującymi tę technologię. Warte uwagi są telefony Samsung z eSIM. Wśród nich są nowoczesne modele z serii:

  • Galaxy S – w tym najnowsze Galaxy S24, Galaxy S24+ i wyposażony w rysik Galaxy S24 Ultra;
  • Galaxy Z Flip – seria urządzeń, których ekrany składają się na pół niczym w dawnych telefonach z klapką, np. Samsung Galaxy Z Flip5;
  • Galaxy Z Fold – kolejna linia modeli składanych, tym razem wyposażonych w duży ekran zewnętrzny i jeszcze większy wewnętrzny (tabletowy), np. Samsung Galaxy Z Fold5.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj