Data Center może obejmować tysiące serwerów, które przechowują cenne dane firm oraz instytucji państwowych. Takie rozwiązanie jest bardzo przydatne w sytuacji, gdy właścicielowi szczególnie zależy na bezpieczeństwie oraz szybkości przesyłu danych. W tym artykule wymieniliśmy kilka cech, które powinno mieć bezpieczne Data Center.
Lokalizacja fizyczna Data Center powinna być odpowiednio chroniona
Bezpieczeństwo centrum danych to nie tylko zaawansowane systemy informatyczne, ale także odpowiednia ochrona budynku, w którym znajdują się serwery. Taka lokalizacja powinna spełniać konkretne wymogi, czyli mieć m.in. stały dozór 24h na dobę, kontrolę dostępu, system telewizji w obwodzie zamkniętym CCV oraz podział komór IT.
System bezpieczeństwa Data Center powinien także obejmować uwierzytelnianie osób, które znajdują się w najważniejszych częściach budynku, na przykład za sprawą czujników biometrycznych lub tokenów. Dużym plusem zewnętrznego Data Center jest lokalizacja z dobrym i szybkim dojazdem. Zaletą jest również centrum przetwarzania danych zlokalizowane w Polsce, dzięki czemu możemy wykupić usługę biura zapasowego i skorzystać z niej w przypadku awarii w siedzibie własnej firmy.
Dobre Data Center powinno być także chronione przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, na przykład załamaniami pogody czy pożarami. Warto dowiedzieć się przed wyborem konkretnego Data Center, czy jest chronione poprzez czujniki wczesnej detekcji dymu i stałe urządzenia gaśnicze oparte o nowoczesne systemy. Bezpieczne Data Center ma układ zabudowy w technologii zimnego korytarza, dzięki czemu wszystkie serwery są umieszczone w odpowiedniej temperaturze, co chroni je przed przegrzaniem i ewentualnymi pożarami.
Odpowiednie zabezpieczenie systemów informatycznych Data Center
Kolejnym elementem, jaki wpływa na bezpieczeństwo Data Center, jest niezależne zasilanie energią elektryczną. Obsługa centrum danych wymaga dostępu do pewnego źródła energii. Transmisja danych nie może mieć przerw, dlatego warto, aby Data Center było zasilane dwutorowo, na przykład za sprawą niezależnych punktów zasilania GPZ.
Warto, żeby dane klientów były zabezpieczone przez zaawansowany firewall, umożliwiający na przykład filtrowanie pakietów IP/UDP, i systemy wykrywania prób włamania na podstawie analizy heurystycznej. Do takich systemów należą: IDS, IPS i DDoS.
Ciągłość działania pozwala korzystać z pełnego potencjału Data Center. Może być zapewnione za sprawą redundantnych systemów UPS, generatorów przetwórczych i niezależnych stacji transformatorowych. Pełna redundancja zasilania, klimatyzacji i łącz dostępowych wpływa również na bezpieczeństwo i niezawodność sieci oraz urządzeń.
Jeżeli wszystkie systemy by zawiodły, a firmie szczególnie zależy na tym, żeby nie stracić informacji, to warto wybrać Data Center, które oferuje metody ochrony danych przed zniszczeniem, na przykład mając kopię informacji w innej lokalizacji.
Jakie Data Center wybrać?
Przedstawiliśmy cechy, które powinno mieć bezpieczne Data Center. Na rynku są dostępne usługi firm, które spełniają te warunki, na przykład S-Net, Comarch lub INEA. Żeby wybrać jedną z nich, można przyjrzeć się poszczególnym ofertom.
Z wymienionych dostawców najlepszą ofertę zdaje się mieć INEA. Jako jedyna już w opisie oferty przytacza najważniejsze aspekty bezpiecznego Data Center: system UPS w układzie + 1, całodobowy nadzór Network Operations Center, 365 dni w roku, bezpieczną lokalizację serwerów i pełną redundancję – zasilania, klimatyzacji i łącz dostępowych. W ramach nowoczesnego Data Center, INEA oferuje usługi skrojone na miarę dla każdego biznesu – chmurę dla firm CloudPro, INEA Backup, Disaster Recovery Center oraz usługę Kolokacji. To wszystko wpływa na to, że oferta w porównaniu z innymi dostawcami jest dużo atrakcyjniejsza.