Joomla i WordPress – zalety, wady i różnice

0
510
Joomla i WordPress - zalety, wady i różnice

CMS to systemy zarządzania treścią, które umożliwiają użytkownikom tworzenie wysokiej jakości stron internetowych. Ogromna popularność CMSów spowodowała uruchomienie wielu przedsięwzięć internetowych. Najczęściej używanymi platformami są Joomla! i WordPress. Czym sie różnią? Na którą z nich się zdecydować: Joomla czy WordPress? 

Różnice między Joomla! a WordPress 

Podstawowa różnica między powyższymi platformami CMS to ich początkowa funkcja. Joomla! zaczynała jako platforma do tworzenia portali. Natomiast WordPress pierwotnie służył do tworzenia blogów. Obecnie obie te strony mają możliwość stworzenia różnego rodzaju stron internetowych. WordPress jest idealnym rozwiązaniem dla osób początkujących. Za jego pomocą można stworzyć funkcjonalną stronę internetową bez doświadczenia z kodowaniem. Jest łatwa w obsłudze i elastyczna. Problemy mogą się pojawiać w sytuacji gdy tworzy się większe, bardziej skomplikowane projekty. Joomla! jest bardziej skomplikowana w obsłudze, jednak często jest wybierana przy większych projektach. 

Joomla czy WordPress?

Obie platformy CMS cieszą się ogromną popularnością. Każda z nich bowiem posiada cechy zapewniające satysfakcję użytkowników. Porównanie ich właściwości warto podzielić na 3 aspektów:

  • łatwość użytkowania, 
  • zarządzanie treścią, 
  • wydajność witryny. 

Łatwość użytkowania 

Jest to istotna kwestia dla osób, które nie posiadają doświadczenia w kodowaniu. Dlatego też łatwość w obsłudze jest jednym z podstawowych kryteriów dokonania wyboru. Wśród wielu zalet WordPressa łatwość użytkowania jest jednym z nich. Kilkoma kliknięciami można stworzyć stronę internetową. Do tworzenia tekstów i postów wystarczy podstawowa znajomość Worda. Z łatwością dodaje się także zdjęcia i inne media. Natomiast Joomla! jest nieco bardziej skomplikowany, jednak wielu użytkowników wskazuje, że jest znacznie bardziej funkcjonalny. Sprawdzi się dla osób średnio zaawansowanych technicznie. 

Zarządzanie treścią

WordPress i Joomla! to zaawansowane platformy CMS. Pierwszy z nich kojarzony jest często z tworzeniem blogów, jednak można stworzyć również inne strony internetowe. Platforma ta posiada również wsparcie dla e-commerce. W tym przypadku Joomla! tworzy nie tylko wspaniałą dokumentację, ale także może ewoluować w różnego rodzaju strony internetowe. Posiada wiele szablonów i rozszerzeń do e-commerce. 

Wydajność witryny

Wydajność jest słabszym punktem platformy WordPress. Twórcy bowiem skupiają się na starszych wersjach, przez co nie inwestują w poprawę szybkości. Problem ten można rozwiązać za pomocą aktualizacji i odpowiednich wtyczek. Natomiast Joomla! posiada wbudowaną funkcję zwiększania wydajności. Dostępne są także rozszerzenia, dzięki którym jest jeszcze szybsza. 

Podsumowanie 

Jednym z najczęściej zadawanych pytań podczas tworzenia witryny brzmi następująco: co wybrać Joomla czy WordPress? Na pytanie to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każda platforma posiada swoje wady i zalety. Jednak obie można wykorzystać do tworzenia nowoczesnych i funkcjonalnych witryn. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here