Podczas dekoracji domów i mieszkań popularne jest wykorzystanie naturalnych materiałów. Jest to szczególnie ważne w stylu skandynawskim, gdzie beton łączy się z metalem i elementami wykonanymi ze szkła. Tak samo efektownym surowcem jest cegła. Nie wychodzi nigdy z mody i można ją stosować w pomieszczeniach urządzonych w różnych stylach. Płytki ceglane muszą być jednak w odpowiedni sposób montowane na ścianę. W przeciwnym razie nie spełnią swojej funkcji i mogą okazać się nietrwałe.
Przygotowanie podłoża
Pierwszą czynnością powinno być przygotowanie ściany do montażu płytek. Powierzchnię trzeba zagruntować, a następnie wyznaczyć linie, według których będą układane płytki. Muszą być to poziome linie, których ilość trzeba dostosować do wielkości cegieł. Należy przyjąć średnią wysokość cegły i dodać do tego wysokość fugi, która powinna wynosić około 1-1,5 centymetra. Fugi nie można dodawać przy suficie, natomiast cegły trzeba montować w kierunku z góry na dół. W ten sam sposób trzeba zacząć rysowanie linii.
Montowanie płytek z cegły
Na tak przygotowanej ścianie można rozpocząć montaż płytek ceglanych. Trzeba użyć odpowiedniego kleju, który będzie przez kilka minut elastyczny. W ten sposób przez około 10 minut po przyklejeniu płytek można poprawiać ich ustawienie. Klej trzeba nakładać szpachelką tak, aby uzyskać grubość 2-3 milimetrów na powierzchni każdej płytki. Odległość pomiędzy cegłami zależy od indywidualnych preferencji oraz sposobu aranżacji pozostałych pomieszczeń w domu. Wnętrza powinny być spójne i nie przytłaczać domowników.
Fugowanie i impregnacja
Po zakończeniu klejenia płytek trzeba wykonać fugowanie. Można to zrobić na mokro lub sucho. Każda szczelina musi być dokładnie wypełniona, a sama fuga nie może mieć zbyt rzadkiej konsystencji. Inaczej zacznie spływać po płytkach i zostaną zabrudzone. Po odczekaniu około 2-3 godzin fugę można lekko zdrapać, aby odkryć grube piaskowe ziarno. Powierzchnia nie powinna być wygładzana. Nie będzie się wtedy dobrze komponować się z płytkami, które nie mają równych i geometrycznych kształtów.
Na koniec płytki z cegły trzeba zaimpregnować. Najlepiej zrobić to 2 tygodnie po zamontowaniu fugi, która w tym czasie pozbędzie się nadmiaru wody. Impregnację również trzeba przeprowadzić od góry do dołu powierzchni ściany. Otoczenie wokół ściany warto zabezpieczyć przed uszkodzeniem, chyba że remont dotyczy całego domu.
Płytki ceglane są nietuzinkowym materiałem służącym do dekorowania wnętrz. Za ich pomocą można skutecznie zmienić aranżację domu i nadać mu charakter industrialny lub minimalistyczny. Naturalne materiały wyglądają zawsze elegancko i gustownie. Może być to doskonałe rozwiązanie dla każdego pomieszczenia, niezależnie od przeznaczenia wnętrza.
Sprawdź ofertę na: https://e-ceglanafantazja.pl/