Rozbudowa istniejącej infrastruktury serwerowej

0
821
Rozbudowa istniejącej infrastruktury serwerowej

Rozbudowa istniejącej infrastruktury serwerowni opiera się na uzupełnieniu jej o odpowiedni sprzęt, a także jego prawidłowe zainstalowanie oraz zintegrowanie z systemem już funkcjonującym. Działania te często okazują się niezbędne w wielu przedsiębiorstwach, ze względu na konieczność uwzględnienia w wyposażeniu serwerowni dodatkowych udoskonaleń oraz przeprowadzenia jej modernizacji. Przyczynia się to zarówno do zwiększenia bezpieczeństwa przechowywanych danych, jak i optymalizacji kosztów związanych z utrzymaniem infrastruktury.

Infrastruktura serwerowni

Infrastruktura serwerowni jest złożonym systemem, na który składa się wiele elementów. Im jest ich więcej, tym zwiększa się zakres procesów związanych z zarządzaniem. Pomieszczenie to powinno być budowane w sposób zapewniający łatwą obsługę skomplikowanego i silnie powiązanego środowiska, a zarazem ułatwiający wprowadzanie różnych zmian przy minimalnym koszcie. Kluczowe znaczenie ma zarówno wprowadzanie odpowiednich rozwiązań modułowych, jak i zunifikowanie stosowanych elementów wyposażenia. Wszystkie serwery storage, pamięci masowe i połączenia sieciowe muszą tworzyć spójny system, który działa stabilnie i gwarantuje odpowiednio wysoką dostępność. Infrastruktura serwerowni powinna być rozbudowywana również z uwzględnieniem kwestii bezpieczeństwa, aby wyeliminować ryzyko awarii systemu na skutek modernizacji.

Rozbudowa istniejącej infrastruktury serwerowej

Zwiększenie pojemności dysków

Jednym z elementów często wdrażanych na etapie rozbudowy infrastruktury serwerowni są macierze RAID, które znacząco podnoszą funkcjonalność systemów serwerowych. Ich zastosowanie pozwala bowiem na rozszerzenie możliwości wielu dysków, poprzez połączenie ich za pomocą RAID 0 w pojedynczą macierz o ulepszonych parametrach – łączonej pojemności, a także zwielokrotnionej szybkości zapisu i odczytu. RAID 1 służy natomiast do utworzenia dokładnej kopii drugiego dysku, a tym samym umożliwia proste zabezpieczenie wszystkich przechowywanych na nim danych. Do obsługi takiej macierzy służy kontroler RAID, który nabyć można w sklepie: https://bizserver.eu/pl/podzespoly/podzespoly-serwerowe/kontrolery-raid. Rozwiązanie to pozwala na przeprowadzenie zaawansowanej konfiguracji serwerów w oparciu o dowolne potrzeby. Wpływa korzystnie na bezpieczeństwo przechowywania danych, a tym samym usprawnia funkcjonowanie infrastruktury serwerowni.

Wzrost szybkości pracy

Systemy RAID wykorzystywane są nie tylko przez administratorów sieci, ale również do obsługi zwykłych stacji roboczych. Ich zastosowanie ma kluczowe znaczenie dla zachowania ciągłości pracy, ponieważ podnosi niezawodność systemu oraz zwiększa wydajność transmisji danych. W tego rodzaju rozwiązaniach wykorzystywane są dyski twarde różnego typu, jednak najczęściej można się spotkać z dyskami SATA, FC oraz SAD. Planując rozbudowę istniejącej infrastruktury serwerowni, warto jednak pomyśleć o zastosowaniu dysków SSD. Ich wykorzystanie zalecane jest zwłaszcza w przypadku rozwiązań, które wymagają bardzo szybkiego dostępu do danych. Technologia ta już wkrótce prawdopodobnie w całości wyprze starsze, mniej efektywne rozwiązania.

Rozbudowa istniejącej infrastruktury serwerowej

Zapewnienie dostępności wielu dysków

Rozbudowa infrastruktury serwerowni wymaga też zwiększenia dostępności wykorzystywanych dysków. W tym celu podłącza się je do oddzielnych kanałów, a ich pracę nadzoruje kontroler w postaci oprogramowania lub osobnego urządzenia. Sprzętowy RAID cechuje się wyższą kompatybilnością z mniej popularnymi systemami operacyjnymi, a także w mniejszym stopniu obciąża procesor. Rozwiązanie to działać może z macierzami dyskowymi serwerów wielu znanych firm, w tym Supermicro. Zastosowanie RAID 0 ułatwia konstruowanie wydajnych i niedrogich macierzy, przeznaczonych np. do przetwarzania multimediów. RAID 1 stanowi natomiast zapis równoległy z usprawnionym czasem dostępu, ponieważ dane trafiają na dwa oddzielne dyski twarde. Rozwiązanie to ma szczególne znaczenie w przypadku awarii, ponieważ zapewnia możliwość skorzystania z kopii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here