Obecnie w branży spożywczej wykorzystuje się bardzo dużo rodzajów materiałów do pakowania wytwarzanych produktów. Jednym z częściej stosowanych rodzajów materiałów są tzw. folie termoformowalne. Tego typu opakowania, dzięki skutecznej warstwie barierowej, są stosowane przede wszystkim do pakowania produktów spożywczych, które łatwo się psują i mają określoną długość przydatności do spożycia. W artykule dokładniej opisujemy, co to jest folia termoformowalna i do pakowania jakich produktów najczęściej się ją wykorzystuje.
Jakie są największe zalety folii termoformowalnych?
Folie termoformowalne to zdecydowanie jedne z najchętniej stosowanych w branży spożywczej rodzajów materiałów do pakowania. Są one tak często wybierane przede wszystkim dlatego, że są bardzo dobrze dopasowane do potrzeb przechowywanej i transportowanej żywności. Doskonale ją chronią przed kontaktem z tlenem oraz z różnymi innymi mogącymi jej szkodzić czynnikami zewnętrznymi. Oprócz tego niektóre rodzaje folii termoformowalnych odznaczają się również dużą odpornością na różnego typu uszkodzenia mechaniczne.
Kiedy najlepiej sprawdzają się folie termoformowalne?
Folie termoformowalne są jednymi z chętniej wybieranych przez producentów żywności rodzajami opakowań. Istnieją jednak produkty, w przypadku których zastosowanie tego materiału jest szczególnie zalecane.
Więcej na ten temat opowiedział nam nasz rozmówca, specjalista i doradca klientów z firmy Supravis z Bydgoszczy – jednego z najbardziej cenionych na rynku producentów opakowań z tworzyw sztucznych do żywności. Zgodnie z jego wieloletnim doświadczeniem:
Folie termoformowalne są szczególnie chętnie i często stosowane w przypadku produktów spożywczych, które są pakowane w szczególnych warunkach, czyli w próżni lub po prostu w atmosferze modyfikowanej. Dotyczy to przede wszystkim różnego rodzaju serów w kawałkach lub w plastrach, sera twarogowego, świeżego mięsa, ryb i owoców morza oraz owoców i warzyw. Dzięki zastosowaniu folii termoformowanej takie produkty spożywcze zostaną po prostu znacznie lepiej zabezpieczone przed różnymi czynnikami zewnętrznymi, dzięki czemu możliwe jest wydłużenie ich okresu przydatności do spożycia.
Do pakowania jakich produktów stosuje się folię termoformowalną?
Najważniejsze produkty, do pakowania których wykorzystuje się tego typu opakowania, wymienił już nasz rozmówca. Folia termoformowalna ma jednak dużo więcej sposobów zastosowania i jest naprawdę jednym z ważniejszych rodzajów opakowań do żywności i nie tylko. Oprócz świeżego mięsa, ryb czy owoców morza, materiał ten wykorzystuje się także do pakowania produktów mięsnych, które już zostały przetworzone. Wykorzystuje się je więc też np. do pakowania gotowych dań oraz wędlin i wyrobów wędliniarskich. Materiał ten jest również często stosowany przez producentów przekąsek, które muszą być przechowywane w lodówkach. Doskonale się też nadaje np. do pakowania gotowych sałatek warzywnych i surówek.