Czym jest JPK?

0
623
Czym jest JPK?

Jednolity Plik Kontrolny, w skrócie –  JPK, to dokument elektroniczny, dotyczący czynnych płatników podatku VAT. Dzieli się on na dwie części: ewidencyjną oraz deklaracyjną. Co zawierają poszczególne części i co warto wiedzieć o JPK VAT? O tym poniżej.

Czym jest JPK VAT?

Jednolity Plik Kontrolny wprowadzono, aby usprawnić pracę organów podatkowych i uszczelnić system. JPK jest polskim odpowiednikiem międzynarodowego SAF-T, czyli Standard Audit File for Tax. W Polsce od roku 2016 istnieje obowiązek przekazywania tego pliku do organu podatkowego. Aby to zrobić, program księgowy musi być wyposażony w taką funkcję. Ideą wprowadzenia elektronicznego plik JPK było usunięcie barier w przekazywaniu danych drogą elektroniczną. Dzięki temu rozwiązaniu organy podatkowe mogą sprawnie przeprowadzać swoje czynności. JPK porządkuje wiele danych, dzięki czemu istnieje możliwość szybkiego wychwycenia w nich nieprawidłowości, które mogłyby spowodować wyłudzanie VAT-u czy unikanie płacenia podatków. Innymi słowy, na JPK składają się wszelkie dokumenty i księgi elektroniczne. Dzieli się on na obowiązkowy JPK, wysyłany w każdym miesiącu przez podatnika VAT, na który składa się ewidencja zakupów i sprzedaży VAT, a także JPK przekazywane dopiero w momencie, gdy podatnik zostanie poproszony o jego udostępnienie przez organ podatkowy. Do JPK okazywanych na żądanie zaliczamy m.in. księgi rachunkowe, faktury VAT, podatkową księgę przychodów i rozchodów, ewidencję przychodów, magazyn czy wyciąg bankowy.

Co należy jeszcze wiedzieć o JPK?

Obowiązek wysyłki JPK leży po stronie przedsiębiorców, którzy są czynnymi podatnikami VAT. JPK dzieli się na dwie części. Pierwsza z nich to część deklaracyjna, która zawiera informacje o zakupach i sprzedaży w danym okresie. Druga z kolei część pliku to część ewidencyjna – znajdują się tam wszelkie informacje o zakupach i sprzedaży VAT. Plik może być wysyłany poprzez system księgowy, ale również przez specjalną bramkę. Można go podpisać profilem zaufanym, podpisem kwalifikowanym lub danymi autoryzującymi. Co jakiś czas pojawiają się zmiany w JPK, jak chociażby oznaczanie niektórych usług i towarów specjalnymi cyframi. Aby mieć pewność składania poprawnych deklaracji warto to zadanie powierzyć specjalistom, takim jak np. Kancelaria Doradztwa Podatkowego Jacek Pukaluk. Dzięki temu będziemy mogli spać spokojnie, unikniemy niepotrzebnych kontroli i stresu, a w naszych dokumentach firmowych będzie panował porządek, co z punktu widzenia prowadzenia biznesu jest równie istotne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here