Czy da się oszczędzić na budowie domu?

0
478
Czy da się oszczędzić na budowie domu?

Rosnące ceny materiałów, niepewne terminy dostaw, coraz odleglejsze perspektywy dotyczące budowy nowych domów. Takie uwarunkowania powodują, że coraz liczniejsze grono inwestorów zaczyna się zastanawiać, czy nie istnieją jakieś sposoby na ograniczenie wydatków związanych z budową nowego domu. Czy da się zaoszczędzić na materiałach budowlanych, albo na sposobie przeprowadzenia inwestycji. W jaki sposób limitować wydatki w obszarach, które nie są dla nas najbardziej istotne? Okazuje się, że nie jest to wcale duży problem. Dzięki kilku rozwiązaniom można zaoszczędzić nawet kilka procent całkowitych kosztów. To sporo, jeśli przełożymy to na kwotę bezwzględną.

Oszczędności przy projekcie

Skomplikowana bryła budynku, wielkość pomieszczeń o nieregularnych kształtach czy mniej ekonomiczna forma domu – to czynniki, które wpływają na całkowity koszt postawienia nowej budowli. Jeszcze w fazie projektowej warto uwzględnić to, żeby budynek posiadał jak najprostszą bryłę, najlepiej na planie kwadratu czy prostokąta. Będzie to nie tylko łatwiejsze do wdrożenia w praktyce, ale przyczyni się do zaoszczędzenia na rachunkach za media. Ogrzewanie domu, który ma nieregularny kształt, jest mniej wydajne i pochłania więcej energii. W fazie projektowej należy również określić, jakiego rodzaju dach wybieramy do swojego domu. Przede wszystkim warto postawić na prostą więźbę dachową, dzięki której zredukujemy znacząco koszty i przyczynimy się do lepszego rozkładu ciepła na całej powierzchni budynku. 

Wielkość budynku i rozkład okien

Koszty budynku zwiększają się wraz ze wzrostem jego powierzchni. Każdy dodatkowy metr kosztuje – to wydatek na mury, cement, przygotowanie terenu i na szereg innych elementów. Jeśli zmniejszymy swoje oczekiwania i zamiast 4-pokojowego domu wybudujemy 3-pokojowy – zaoszczędzimy kilka procent. Podobnie, jeśli chodzi o okna w pomieszczeniach. Warto postawić na proste okiennice, których nie ma przesadnie dużo. Im więcej okien, tym mniejsza zdolność do zachowywania ciepła wewnątrz. Jeśli więc chcemy uzyskać dużo światła w środku, najlepiej postawić na jedno lub dwa duże okna w każdym z pomieszczeń.

Materiały budowlane – cement, dachówki, listwy. Jak kupować?

Im dłużej dom pozostaje w budowie, tym bardziej ryzykujemy rosnącymi kosztami za poszczególne elementy. Mowa nie tylko o kosztach pracy ekipy budowlanej, ale także o perspektywie rosnących cen materiałów budowlanych. Nawet, jeśli obserwujemy chwilowy spadek ich wartości, to nie mamy pewności, co będzie za kilka miesięcy. To sprawia, że warto z budową domu się pospieszyć – szczególnie, jeśli już zaczęliśmy jego wznoszenie. Procesu zakupowego warto dokonywać samodzielnie. Łatwo porównamy oferty poszczególnych sklepów budowlanych i wybierzemy najbardziej atrakcyjną. Jeśli zlecamy zakupy ekipie budowlanej, musimy bardzo często dołożyć więcej do interesu. Reasumując, na budowie domu da się zaoszczędzić nawet kilkanaście procent. Wnioski? Prostsza bryła, ekonomiczny dach i optymalny rozkład okien. Dobór odpowiednich materiałów i niezwlekanie z budową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj