Aby porównywanie właściwości substancji w laboratoriach było możliwe, potrzebne są różnego rodzaju wzorce (dotyczy to między innymi popularnego źródła energii, jakim jest biomasa). Czym konkretnie się one charakteryzują i jakie parametry sprawdza się za ich pomocą? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na temat wzorców biomasy i ich zastosowania.
Co to jest biomasa?
Obecnie coraz większy nacisk kładzie się na ochronę środowiska, dlatego popularność zyskały ekologiczne źródła energii. Poza światłem słonecznym czy wiatrem bardzo dobrym rozwiązaniem jest również biomasa. Składają się na nią różnego rodzaju odpady z produkcji rolnej i leśnej, zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Warunkiem jest to, żeby podlegały one biodegradacji. Energię z biomasy pozyskuje się między innymi poprzez spalanie. Oczywiście do przeprowadzenia tego procesu potrzebne są specjalne mechanizmy i urządzenia. Podczas badań laboratoryjnych korzysta się ze wzorców biomasy gwarantujących punkt odniesienia, do którego porównywane są próbki. Korzystanie ze źródła energii, jakim są między innymi odpady rolnicze, ma wiele zalet. Najważniejszą nich jest ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. Co więcej, popiół ze spalonej biomasy można dodatkowo wykorzystać jako naturalny nawóz. Mocnym argumentem przemawiającym za słusznością korzystania z tego źródła energii jest również fakt szerokiej dostępności pozostałości pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Poza tym stale można uprawiać nowe rośliny, które staną się później biomasą.
Czym są wzorce biomasy?
Porównywanie pomiarów w laboratoriach nie mogłoby się odbywać bez określonych kryteriów. W tym właśnie celu wykorzystuje się wzorce, które wyznaczają pewien punkt odniesienia. Produkty tego typu są dostępne w specjalistycznych firmach, takich jak METIMEX. Co więcej, niektóre zakłady zajmują się także recyklingiem zużytych wyrobów powstałych w laboratoriach, co jest jeszcze bardziej ekologicznym podejściem. Złoża węgla, czyli materiału, który tak często wykorzystuje się do wytwarzania energii, nie są nieskończone. Coraz większą popularność zyskują zatem odnawialne źródła energii, a korzystanie z nich ma pozytywny wpływ na środowisko. Wykorzystywanie biomasy to jeden z najpopularniejszych ekologicznych sposobów wytwarzania ciepła. Przydatność spalania odpadów roślinnych i zwierzęcych można określić za pomocą badań laboratoryjnych z użyciem odpowiednich wzorców.