Czym jest pneumatyka? Wyjaśnienie funkcji, zalet i zastosowań

0
684
Czym jest pneumatyka? Wyjaśnienie funkcji, zalet i zastosowań

Pneumatyka jest niezwykle istotna w dzisiejszych czasach. Narzędzia pneumatyczne wykorzystywane są w wielu systemach przemysłowych i licznych firmach. Nic więc dziwnego, że na łamach naszego portalu wręcz nie mogło zabraknąć dokładnego wyjaśnienia czym jest pneumatyka, jakie są zalety i wady technologii sprężonego powietrza oraz sposób działania. Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi informacjami.

Pneumatyka jest używana w wielu różnych gałęziach przemysłu. Ma swoje zastosowanie zarówno w firmach produkcyjnych i przemysłowych, jak i w gospodarstwach domowych. W nauce, jak również w technice, użycie powietrza i gazów obojętnych do wytwarzania ciśnienia nazywane jest pneumatyką. Sprężone powietrze służy do generowania ruchów maszyn i systemów, w celu poprawy wydajności poszczególnych operacji. Pneumatyka Festo  dostarcza na rynek sprawdzone rozwiązania w zakresie technologii. W pneumatyce stosuje się sprężone powietrze i to ono jest motorem napędowym dalszych podłączonych urządzeń i sprzętów.

Jak działa pneumatyka i dlaczego to tak istotna dziedzina?

Wytwarzanie sprężonego powietrza jest dzisiaj niezwykle proste, z wykorzystaniem oczywiście odpowiednich narzędzi. Kompresor zasysa powietrze z otoczenia i spręża je, wytwarzając nawet 40 barów. W tym celu generuje ruchy za pomocą silnika i przekazuje je do tłoka posuwisto-zwrotnego lub śrub kompresyjnych. Odpowiednie przygotowanie sprężonego powietrza jest niezwykle istotne jeśli chodzi o wykorzystanie powietrza w przemyśle. Warto pamiętać, iż powietrze zassane przy wykorzystaniu kompresora nie zawsze jest czyste. Zdarza się, że zawierać będzie kurz, pyłki, wodę i pozostałe cząsteczki, które niekoniecznie są mile widziane. Aby nie skrócić żywotności maszyn napędzanych sprężonym powietrzem i nie pogorszyć ich funkcjonalności, zanieczyszczenia te należy usunąć z powietrza za pomocą dopasowanych filtrów.

Dystrybucja sprężonego powietrza

Sprężone powietrze z wykorzystaniem dedykowanych narzędzi ma wiele zalet. Jak używana jest pneumatyka i jakie firmy najczęściej są beneficjentami tychże urządzeń i technologii? 

Napędy pneumatyczne mogą wykonywać ruchy liniowe i obrotowe. Ruch liniowy jest stosowany w wielu obszarach i w wielu dziedzinach. Energia sprężonego powietrza jest zamieniana na przykład na energię kinetyczną. Dzisiejsze narzędzia i pojazdy mogą być jak najbardziej wyposażone w napędy pneumatyczne. Systemy pneumatyczne mają wiele zalet, z których najważniejsze to:

  • sprężone powietrze pochodzi z naszego otoczenia, dlatego jest zawsze dostępne, bez ograniczeń,
  • po użyciu sprężone powietrze wraca do swojego pierwotnego stanu,
  • sprężone powietrze może być sprężane elastycznie, dlatego nadaje się szczególnie do zastosowań związanych z tłumieniem drgań i zawieszeniem
  • sprężone powietrze może być transportowane rurami szybko i przy niewielkich stratach,
  • sprężone powietrze można wykorzystać, gdy istnieje zwiększone ryzyko pożaru i wybuchu.

Dzięki łatwej regulacji ciśnienia i objętości transfer energii można regulować w szerokich granicach. Elementy pneumatyczne są łatwe w montażu i konserwacji. Funkcjonalność narzędzi pneumatycznych jest naprawdę bardzo niezawodna, a sama w sobie pneumatyka zyskuje uznanie na całym świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here