Jak otworzyć rachunek bankowy dla firmy?

0
642
Jak otworzyć rachunek bankowy dla firmy?

Prowadzenie własnego biznesu wymaga otwarcia rachunku firmowego w banku. Bez niego trudno załatwiać płatności. Obecnie banki przygotowują dla przedsiębiorców specjalne oferty. Często można założyć konto za pomocą internetu, ograniczając przy tym wszystkie formalności. Jakie dane należy dostarczyć instytucjom finansowym, by bez problemu założyć rachunek?

Co należy zrobić, by założyć firmowe konto w banku?

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, by otworzyć firmowe konto w banku, jest zarejestrowanie działalności w CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Żaden bank nie pozwoli na założenie rachunku dla biznesu bez dokumentu potwierdzającego wpis do tej bazy. Oczywiście wiąże się to także z wyborem odpowiedniej formy opodatkowania.

Każdy bank potrzebuje danych związanych z identyfikacją klienta. W tym wypadku właściciel firmy musi dostarczyć następujące informacje:

  • REGON,
  • NIP,
  • PKD (numer Polskiej Klasyfikacji Działalności),
  • dokładny adres siedziby,
  • dane kontaktowe,
  • datę rozpoczęcia działalności.

Oprócz tego wymagane są także: PESEL właściciela firmy, seria i numer dowodu osobistego, dane kontaktowe (adres, e-mail i telefon).

Wybór odpowiedniego konta bankowego dla firmy

Konto bankowe w działalności gospodarczej jest niezwykle ważne, dlatego warto dokładnie określić, jakie opcje są potrzebne w przypadku naszego biznesu. Eksperci z Poznańskiego Banku Spółdzielczego podpowiadają, na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszej oferty:

Każdy bank przygotował dla przedsiębiorców różnorodne propozycje. Jeśli szukamy idealnego konta, najlepiej sprawdzić, czy w danej instytucji naliczają są opłaty za otwarcie i prowadzenie rachunku. Dodatkowo w niektórych przypadkach instytucje finansowe pobierają opłaty za przelewy krajowe i zagraniczne czy wypłaty gotówki z bankomatów. W związku z tym, że prowadzenie firmy wymaga częstego dostępu do usług bankowych, lepiej wybrać bank z dużą liczbą oddziałów. Obecnie praktycznie każdy bank daje możliwość obsługi konta przez internet.

Czy można wykorzystać konto osobiste do celów firmowych?

Osoby, które planują założenie firmy, często zastanawiają się, czy możne wykorzystać konto osobiste jako firmowe. Na takie działanie mogą się zdecydować jedynie osoby, które nie zatrudniają pracowników i nie płacą podatku VAT. W przeciwnym razie wymagany jest firmowy rachunek bieżący. Nawet jeśli prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą, lepiej zdecydować się na osobne konto.

W przypadku produktu łączonego trudno rozpoznać, które wydatki są osobiste, a które firmowe. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, ponieważ księgowość przedsiębiorstwa musi być przejrzysta. Dodatkowo wiele banków zastrzega, że rachunki te muszą być oddzielne. Jest to także ułatwienie dla potencjalnych kontrahentów, a przecież nie chcemy, by klienci rezygnowali ze współpracy przez brak rachunku firmowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here