Czy w przypadku zarządzania zapasami wzdrygasz się na myśl o kolejnej nudnej sesji na temat arkuszy kalkulacyjnych i łańcuchów dostaw? Jeśli tak, to nie jesteś sam. Wiele zespołów operacyjnych boi się kontrolować poziom zapasów. W końcu zapasy mogą zajmować dużo miejsca i nie są tanie. Czasochłonne jest również sprawdzanie stanu zapasów przed uzupełnieniem lub ponownym zamówieniem elementów. Śledzenie zapasów firmy jest ważne z kilku powodów:
Zarządzanie zapasami
Zarządzanie zapasami odnosi się do procesu monitorowania poziomów zapasów i dokonywania korekt w razie potrzeby. Systemy inwentaryzacyjne istnieją od dziesięcioleci i występują w różnych formach. Dobrze zaprojektowany system zarządzania zapasami ma metryki, które mogą pokazać, jak dobrze produkty są sprzedawane, jak wiele elementów są potrzebne, aby zaspokoić popyt, i ile miejsca jest w lewo w magazynie firmy.
Dla sprzedawców detalicznych, zarządzanie zapasami obejmuje kilka obszarów, w tym zakup i odbiór, magazynowanie i dystrybucję oraz sprzedaż przedmiotów w sklepie. W przestrzeni eCommerce, zarządzanie zapasami to przede wszystkim logistyka – ustalanie kosztów wysyłki i realizacja zamówień.
Prognozowanie popytu
Jeśli prowadzisz firmę z dużą ilością zapasów, prawdopodobnie spędzasz dużo czasu na prognozowaniu, ile każdej pozycji potrzebujesz. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, kiedy prognozuje się popyt? Czym jest prognozowanie popytu?
Prognozowanie popytu to szacowanie przyszłego zapotrzebowania na określony produkt lub usługę. Na przykład, firma może prognozować popyt na wiosenną linię odzieży na podstawie tego, co widziała w poprzednich sezonach tej wiosny. Jest to ważne, ponieważ poziomy zapasów są często oparte na przeszłym popycie. Jeśli produkt sprzedaje się naprawdę dobrze, kierownik zapasów będzie musiał zamówić więcej produktu, aby mieć wystarczająco dużo zapasów pod ręką, aby zaspokoić popyt.
Z drugiej strony, jeśli produkt sprzedaje się powoli, kierownik zapasów będzie musiał zamówić mniej produktu, aby nie skończyć z zbyt dużą ilością niesprzedanych zapasów.
Utrzymywanie zbyt wysokiego lub zbyt niskiego poziomu zapasów może być niebezpieczne
Warto dążyć do takiego stanu zapasów, gdzie masz ich wystarczająco dużo, aby zaspokoić popyt, ale nie zbyt wiele, aby zabierać miejsce w magazynie lub na półkach. Podczas gdy utrzymywanie zbyt wysokiego poziomu zapasów może być niebezpieczne dla Twojego wyniku finansowego, utrzymywanie ich na zbyt niskim poziomie może być niebezpieczne dla Twoich klientów. Kiedy klienci nie mogą znaleźć produktu, którego szukają, opuszczają sklep z pustymi rękami. Utrzymywanie właściwego poziomu zapasów jest kluczowe dla sukcesu Twojej firmy.
Istnieje wiele różnych sposobów na efektywne zarządzanie zapasami.
Zarządzanie inwentaryzacją w sposób efektywny może odbywać się na wiele różnych sposobów. Niektóre z najczęstszych sposobów obejmują:
- Progi przetrzymywania lub zapasu – Utrzymanie spójnych poziomów zapasów w każdym dziale nie zawsze jest możliwe. Tak więc, jednym ze sposobów zarządzania zapasami jest ustalenie progów, kiedy należy ponownie zamówić pewne elementy. Na przykład, jeśli masz produkt, który sprzedaje się szybko i klient odchodzi bez niego, ponieważ element jest na wyczerpaniu, można ustawić próg, jak wiele z tego elementu należy mieć pod ręką.
- Liczenie cykli – Liczenie cykli jest tradycyjną techniką zarządzania zapasami, która może być wykonana ręcznie lub za pomocą aplikacji. W tej metodzie śledzi się, ile pozycji ma się w każdym dziale i oznacza inwentarz jako wykorzystany, gdy pozycja jest sprzedawana.
- Czasy uzupełniania zapasów – Czasy uzupełniania zapasów to ustalone okresy czasu, które określają, kiedy należy ponownie zamówić produkty. Ta metoda pomaga uniknąć nadmiernego lub niedostatecznego zamawiania produktów, które nie mają ustalonego progu.
Wnioski
Zarządzanie zapasami jest ważną częścią prowadzenia każdego biznesu. Utrzymywanie prawidłowego poziomu zapasów oznacza, że możesz uniknąć sytuacji, w której zabraknie Ci produktów, natomiast utrzymywanie zbyt dużych zapasów kosztuje Cię pieniądze.
Stosując się do kilku kluczowych wskazówek, można utrzymać poziom zapasów w ryzach. Jeśli boisz się zarządzania zapasami, te wskazówki mogą pomóc Ci sprawdzić to zadanie i wrócić do tego, co naprawdę się liczy – prowadzenia firmy.