Kto może zająć się fakturowaniem sprzedaży w firmie?

0
521
Kto może zająć się fakturowaniem sprzedaży w firmie?

Przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów lub usług na rzecz innych podmiotów gospodarczych, zobowiązany jest wystawiać faktury VAT. W przypadku jednoosobowych działalności fakturowaniem zwykle zajmują się właściciele, jednak problem dotyczący tego, kto powinien zająć się wystawianiem faktur, pojawia się w dużych firmach. Komu należy powierzyć to zadanie?

Fakturujący = właściciel?

W przypadku przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników, sprawa jest bardzo prosta – oni sami muszą przejąć na siebie wszystkie obowiązki związane z prowadzeniem firmy, w tym także z wystawianiem faktur. Wystarczy zakupić dobry program do faktur w Windows, który będzie kompatybilny z systemem operacyjnym. Wystawianie pojedynczych faktur w miesiącu nie zajmuje zbyt wiele czasu, a korzystanie z odpowiedniego programu znacznie ułatwia to zadanie. Problem pojawia się jednak w przypadku dużych firm, w których właściciel nie jest w stanie kontrolować wszystkich procesów biznesowych. Warto mieć przy tym na uwadze, że faktury należy wystawiać w ustawowych terminach, co często – z powodu dużej ilości innych obowiązków – jest dla właściciela firmy trudnym zadaniem.

Faktury dla księgowego

W bardzo wielu firmach fakturowaniem zajmuje się osoba zatrudniona w dziale księgowości. Dzieje się tak nieprzypadkowo, bowiem faktura VAT sama w sobie jest dokumentem, który podlega ewidencji księgowej. Co więcej, osoba pracująca w księgowości posiada odpowiednią wiedzę na temat ustawowych terminów oraz elementów, jakie musi zawierać każda faktura. Program do fakturowania zwykle jest kompatybilny z programem księgowym, co dodatkowo sprawia, że czynności związane z fakturami pozostają w rękach jednej osoby. Problem może pojawić się w przypadku, gdy w firmie zatrudniony jest tylko jeden księgowy, który w pewnych okresach ma znacznie więcej pracy. W takiej sytuacji opiekę nad fakturami może przejąć osoba prowadząca sekretariat bądź zajmująca się obsługą klienta, niemniej jednak musi ona zostać odpowiednio przeszkolona. Dobry program do fakturowania pozwala na automatyczne wystawianie dokumentu, jednak wciąż należy samemu dopilnować terminów czy innych procedur, które zostały ustalone w firmie.

Komu powierzyć wystawianie faktur w firmie?

Jeszcze do niedawna wystawianie faktur było zadaniem dla osoby, która posiadała dużą wiedzę z zakresu księgowości i podatków. Dziś, dzięki specjalistycznym programom, faktury może wystawiać niemal każdy. Należy jednak pamiętać, że osoba odpowiedzialna za fakturowanie zobowiązana jest przestrzegać ustawowych terminów na wystawienie faktury głównej czy korekty. Zanim złoży swój podpis, powinna również sprawdzić, czy na fakturze znajdują się wszystkie, obowiązkowe elementy. Za poprawność faktury odpowiedzialna jest bowiem konkretna osoba, a nie program do fakturowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here