Małe mieszkanie – o czym warto pamiętać?

0
700
Małe mieszkanie - o czym warto pamiętać?

Małe mieszkanie może mieć wielki potencjał. Zakup niewielkiego metrażu pozwala na nabyć lokal w atrakcyjnej lokalizacji, a także stwarza ciekawe wyzwania oraz możliwości aranżacyjne. O czym warto pamiętać, kupując i urządzając małe mieszkanie?

Cena i lokalizacja

Całkowita cena nieruchomości wynikająca z małego metrażu często oznacza, że możemy sobie pozwolić na zakup mieszkania w lepszej lokalizacji. Jest to dobry wybór dla singli, par oraz osób, które chcą kupić mieszkanie inwestycyjne pod wynajem. Warto zwrócić uwagę, czy cena mieszkania jest adekwatna do położenia względem centrum oraz czy idzie w parze z ogólną estetyką klatki schodowej oraz ulicy, przy której się znajduje.

Decydując się na zakup małego mieszkania na własne potrzeby, warto postawić natomiast na lokalizację w sąsiedztwie terenów zielonych, jak na przykład Ursus Skorosze. Dzięki temu nawet jeśli mały metraż wyda się przytłaczający, z łatwością zaczerpniemy powietrza podczas spaceru lub joggingu w najbliższej okolicy. Deweloperskie osiedla często posiadają również przestrzeń rekreacyjną w postaci siłowni na świeżym powietrzu.

Rozkład pomieszczeń

Małe mieszkanie potrafi być zaskakująco ustawne. Wszystko za sprawą odpowiedniego rozkładu pomieszczeń oraz możliwości aranżacyjnych. Warto więc postawić na lokum, które posiada funkcjonalny podział przestrzeni umożliwiający wyznaczenie odrębnych stref lub mieszkanie, które umożliwia przesunięcie ścianek działowych, tak aby uzyskać preferowaną przestrzeń. Małe mieszkania dostępne w ofercie deweloperów zwykle pozwalają na dokonanie takich zmian.

Wysokość ścian

W przypadku niewielkiego metrażu wysokość ścian ma kluczowe znaczenie, ponieważ odpowiada w dużej mierze za ogólne poczucie przestrzeni. Ponadto mieszkania z wysokimi ścianami posiadają zwykle odpowiednio większe okna i są lepiej doświetlone. Wysokie ściany pozwalają również powiększyć powierzchnię użytkową mieszkania na przykład o antresolę z miejscem do spania lub funkcjonalny pawlacz służący do przechowywania domowych sprzętów.

Balkon i komórka lokatorska

Decydując się na zakup małego mieszkania, warto postawić na lokal z balkonem lub przynależnym ogródkiem. Taką dodatkową przestrzeń z pewnością docenimy latem. Balkon świetnie sprawdza się również do suszenia prania, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo miejsca wewnątrz mieszkania. Osobną kwestią jest przynależna do mieszkania komórka lokatorska. Takie pomieszczenie z pewnością przyda się do przechowywania roweru oraz sprzętów, których nie używamy na co dzień.

Aranżacja mieszkania

Aranżacja mieszkania o małej powierzchni to nie lada wyzwanie. Wnętrze powinno być funkcjonalne, a zarazem przestronne i nieprzytłaczające. W małym mieszkaniu z pewnością dobrze sprawdzi się duża zabudowana szafa, która znacznie zwiększy możliwości przechowywania przedmiotów. Wykonane z lustra drzwi dodatkowo zwiększą poczucie przestrzeni. Warto postawić na jasne kolory oraz naturalne tkaniny. Taka aranżacja z pewnością optycznie powiększy mieszkania a jednocześnie sprawi, że będzie ono przytulne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here