Projektowanie płytek PCB. Co warto wiedzieć o tworzeniu elektroniki?

0
525
Projektowanie płytek PCB. Co warto wiedzieć o tworzeniu elektroniki?

Projektowanie elektroniki wydaje się “czarną magią” dla osób, które po raz pierwszy stykają się z tym zjawiskiem. W tym przypadku pierwsze wrażenie może być akurat słuszne, gdyż do samodzielnego stworzenia własnego kawałka elektroniki trzeba wyposażyć się w ogrom wiedzy, bazowe doświadczenie i profesjonalny sprzęt. Jeśli te wszystkie warunki zostały spełnione, warto jeszcze poznać najważniejsze reguły dotyczące projektowania płytek PCB, aby uniknąć popularnych błędów początkujących.

Co trzeba wiedzieć o płytkach drukowanych PCB przed przystąpień do projektu?

Na początku warto jednak zastanowić się, czy wszystkie projekty elektroniczne wymagają płytki drukowanej. Jeśli projekt jest bardzo prosty, składa się wyłącznie z kilku elementów i nie ma mieć magistrali danych, możliwe, że wystarczy samo podłączenie przewodów. Świetnym tego przykładem jest zmieniona konstrukcja Arduino – Freeduino, którą łatwiej znaleźć pod nazwą Skeleton Arduino. Jeżeli jednak posiadamy więcej układów, drukowanie płytek PCB będzie obligatoryjne.

Płytki drukowane PCB są głównym nośnikiem komponentów elektronicznych i służą do budowy kompletnych urządzeń wielosystemowych. Płytka jest elementem bazowym wykonywanym z materiałów izolacyjnych i laminatu. Następnie umieszcza się na niej poszczególne komponenty, np. tranzystory i rezystory. Sposób umieszczenia, czyli wybór między zastosowaniem techniki montażu powierzchniowego (SMT) lub montażu przewlekanego (THT), jest niezwykle istotny, gdyż wpływa w następstwie na właściwości elektroniczne i fizyczne całej płytki. Płytki PCB znaleźć można de facto w każdym sprzęcie, który znajduje się wokół nas: w komputerach i telefonach, sprzętach AGD i RTV, ale także wszystkich innych wielofunkcyjnych komponentach elektronicznych, np. inteligentnym oświetleniu.

Projektowanie płytek drukowanych

Projektowanie płytek PCB jest skomplikowane, dlatego warto skorzystać z wsparcia doświadczonej firmy. Doradzi ona nie tylko na etapie tworzenia projektu, ale również może wykonać całe zlecenie od A do Z. Współpraca z firmą zewnętrzną będzie zdecydowanie zalecaną ścieżką dla początkujących entuzjastów elektroniki, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z opracowywaniem własnych projektów.

Samodzielne projektowanie płytek drukowanych wymaga wieloaspektowego przygotowania. Proces wytwarzania PCB polega na wykonywaniu prac mechanicznych (frezowanie, przycinanie laminatu), chemicznych (metalizacja, polimeryzacja), tworzeniu sitodruków i przeprowadzaniu procesów testowych (AOI). Początek procesu to oczywiście stworzenie schematu projektu. Schemat to najważniejsza rzecz, która będzie wyznaczała kierunek przepływu prądu przez układ, sposób i kolejność podłączania dalszych elementów, i znacznie więcej. Projektowanie płytek wymaga wyposażenie się w odpowiednią infrastrukturę: piec, urządzenie do lutowania (technologia montażu SMT), a także program do obróbki. Najważniejsza jest jednak wiedza, aby wszystkie układy były połączone ze sobą prawidłowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here