Rola i zadania logopedy w pracy z dziećmi niesłyszącymi.

0
248
Rola i zadania logopedy w pracy z dziećmi niesłyszącymi.

Każda osoba dorosła dba o dobro dzieci. Nie jest tu mowa tylko o rodzicach, którzy chcą, aby ich dziecko miało zapewnione jak najlepsze warunki do bytowania. Nie brakuje także różnych specjalistów, którzy podejmują się codziennej pracy z dziećmi, aby móc wspierać ich prawidłowy rozwój. Z wieloma problemami zmagają się dzieci z niedosłuchem. Jaka jest rola logopedy w ich przypadku?

Logopeda w życiu dzieci

Logopeda jest specjalistą, który kojarzony jest z wadami wymowy. Spotkać go można bardzo często w gronie przedszkolaków w wieku 5-6 lat. To właśnie na tym etapie u maluchów wychodzą pewne wady, które można zmniejszyć lub zlikwidować – wszystko uzależnione jest od stopnia złożoności.

Logopeda jest także osobą, jaka podejmuje się współpracy z dziećmi z niedosłuchem. W każdym przypadku, ważne jest indywidualne podejście. Zdobyta wiedza pozwala na ułożenie indywidualnego planu terapii, który pomoże w osiągnięciu zamierzonych efektów. Studia podyplomowe logopedia są tym momentem, który pomaga zdobyć odpowiednią wiedzę i umiejętności. To właśnie dzięki temu, w przyszłości każde dziecko zostanie otoczone fachową opieką.

Zaburzenia u dzieci z niedosłuchem

Dzieci normalnie rozwijające się, poznają świat na drodze wszystkich zmysłów. Istotną rolę pełni słuch. To właśnie dzięki temu maluchy, jakie co prawda jeszcze samodzielnie nie mówią, mogą słuchać innych, rozumieć. Mama i tata będą uczyli pierwszych słów, aby móc w przyszłości porozumiewać się ze swoim dzieckiem bez żadnych problemów.

U dzieci z niedosłuchem ta możliwość zostaje zaburzona. Najmłodsi niczego nie rozumieją. Nawet najprostsze komendy nie są w stanie do nich dotrzeć lub docierają do nich zniekształcone. Ma to ogromny wpływ na rozwój dziecka, które nie będzie w stanie prawidłowo się wypowiadać. O takich przypadkach mówi właśnie logopedia podyplomowe w trakcie zajęć z osobami, jakie mają już doświadczenie w pracy z dziećmi z niedosłuchem. Utrudniona kontrola własnych wypowiedzi to jedna z kwestii, która związana jest z niedosłuchem. Takich przypadków nie można w żaden sposób ignorować, aby móc zapewnić swoim dzieciom prawidłowy rozwój. Tym bardziej że współczesna medycyna jest w stanie poradzić sobie z wieloma zaburzeniami.

Fachowa diagnoza

Zanim jednak dziecko z niedosłuchem będzie mogło podjąć terapię, potrzebna jest fachowa diagnoza. Jej celem jest postawienie fachowej diagnozy. Tak, aby móc ocenić w jakiej skali występuje niedosłuch i jak mocno zaawansowany stopień to jest. Niezbędne są specjalistyczne badania audiologiczne. Rodzice muszą pogodzić się z tym, aby móc zaoferować dziecku fachową pomoc w przyszłości.

Logopeda będzie miał za zadanie sprawdzić poziom sprawności językowych oraz komunikacyjnych dziecka. Tak, aby móc ocenić możliwości lingwistyczne. Ważne są również zachowania kompensacyjne słuchu. Specjalista będzie również zajmował się badaniem sprawności komunikacyjnych malucha. Pozwoli to sprawdzić jak dziecko – pomimo niedosłuchu – komunikuje się z otoczeniem. Wymowa, język, zasób słownictwa, umiejętność przeprowadzenia dialogu – logopeda musi ocenić szczegółowo wiele elementów, aby mieć pewność, że jest w stanie zaoferować najlepszą z możliwych pomocy.

Profesjonalna terapia logopedyczna

Postawiona diagnoza pomoże opracować terapię, której celem będzie podniesienie umiejętności porozumiewania się u dziecka. Istotną rolę w terapii pełnić mogą aparaty lub implanty – o ile tylko będzie taka możliwość. Logopeda musi pamiętać o tym, aby terapia zawsze była dopasowana do indywidualnych możliwości dziecka, tzn. do wieku oraz rodzaju i stopnia jego niedosłuchu. Tak, aby mieć pewność, że usprawnienie mowy budowanie sprawności językowych oraz komunikacyjnych będzie przebiegało bez żadnego problemu.

Logopeda będzie musiał położyć mocny nacisk na to, aby poprawić sprawność językową u dziecka. Istotnym elementem będzie także praca nad sprawnością komunikacyjną. Tak, aby porozumiewanie się z otoczeniem nie stanowiło problemu.

Jednak intensywna praca i dobrze dopasowana terapia są w stanie przynieść oczekiwany efekt. Logopeda pełni bardzo ważną rolę w życiu dziecka. Chcąc podjąć taką pracę, warto wybrać się na kierunek logopedia studia podyplomowe. Oferowane są one przez Collegium Balticum Akademia Nauk Stosowanych. Studia to ogromne możliwości, jakie pomogą w podniesieniu kompetencji zawodowych.

W szczególności, że pomogą one podjąć pracę z dziećmi, która daje ogromną satysfakcję. Tym bardziej że na własne oczy będzie można obserwować czynione przez nich postępy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj