W jaki sposób znieść stan współwłasności nieruchomości?

0
378
W jaki sposób znieść stan współwłasności nieruchomości?

Współwłasność to stan prawny, który często dotyczy nieruchomości. Jego występowanie powoduje, że żaden ze współwłaścicieli nie może samodzielnie rozporządzić przedmiotem współwłasności. Zniesienie współwłasności nieruchomości bywa więc często właściwym rozwiązaniem, które pozwala uniknąć konfliktów i zadowolić poszczególnych współwłaścicieli. W tym zakresie swoje usługi oferuje doświadczona kancelaria prawna, która w swojej działalności zajmuje się przeprowadzeniem procesu zniesienia współwłasności. Poniższy artykuł charakteryzuje podstawowe sposoby zniesienia współwłasności. Bez wątpienia przedstawione tutaj informacje pomogą wszystkim osobom, które chciałyby znieść współwłasność nieruchomości wybrać dla siebie optymalne rozwiązanie.

Zniesienie współwłasności nieruchomości – jak wybrać odpowiedni sposób? 

Wyróżnia się trzy sposoby zniesienia współwłasności nieruchomości. Decydując się na przeprowadzenie tego procesu, powinno się skonsultować z kancelarią prawną, która uwzględni indywidualne uwarunkowania i pomoże wybrać najlepszą drogę. Zniesienie współwłasności nieruchomości może przybrać formę podziału rzeczy wspólnej, jest to popularny sposób, jednak nie zawsze pozwala on usatysfakcjonować wszystkich współwłaścicieli. Kolejnym sposobem zniesienia współwłasności nieruchomości jest przyznanie jej jednemu ze współwłaścicieli, na którym będzie ciążył obowiązek spłaty pozostałych osób. Często zdarza się jednak tak, że żaden ze współwłaścicieli nie chce wziąć na siebie obowiązku spłaty pozostałych, ponieważ może wiązać się to z dużymi kosztami. Dla wielu współwłaścicieli zniesienie współwłasności nieruchomości może przybrać także formę sprzedaży rzeczy, a następnie podziału uzyskanych środków finansowych. Podział pieniędzy dokonywany jest ze względu na wielkość udziału poszczególnych osób.

Ile trwa proces zniesienia współwłasności nieruchomości? 

Najszybszym sposobem zniesienia współwłasności nieruchomości jest spisanie umowy przez wszystkich współwłaścicieli. Warto podkreślić, że sprzedaż oraz zniesienie współwłasności nieruchomości musi zostać dokonane w formie szczególnej, a więc akcie notarialnym. Koszt sporządzenie aktu notarialnego uzależniony jest od wartości nieruchomości, dlatego wynieść może nawet 10 000 zł. Zniesienie współwłasności nieruchomości w trybie sądowym jest z reguły tańsze, natomiast trwa znacznie dłużej. W każdym wymienionym powyżej przypadku konieczna okazać może się fachowa ekspertyza prawna, którą przeprowadza doświadczona kancelaria, której zespół każdego dnia pomaga przeprowadzić zniesienie współwłasności nieruchomości swoich klientów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here