W jaki sposób zorganizować swój warsztat?

0
441
W jaki sposób zorganizować swój warsztat?

Każde miejsce pracy musi być dobrze zorganizowane. Nie tylko ze względu na bezpieczeństwo pracowników, ale także z powodu wygody i ergonomii ich pracy. Dotyczy to także każdego warsztatu, w którym powinny znaleźć się odpowiednie narzędzia, szafki warsztatowe i urządzenia niezbędne do wykonywania usług.

Właściwie urządzenie warsztatu

Niezależnie czy urządzamy przydomowy warsztat majsterkowicza, czy duże pomieszczenia do naprawy samochodów ciężarowych, wszystko musi być właściwie zagospodarowane. Najważniejsze jest odpowiednie wykorzystanie przestrzeni. Osoby pracujące w pomieszczeniach muszą mieć miejsce na bezpieczne poruszanie się i łatwy dostęp do szafek warsztatowych. Muszą także mieć przestrzeń do spokojnego wykonywania swoich prac.

Już na etapie projektu należy rozplanować, gdzie będą się znajdowały konkretne stanowiska, gdzie staną maszyny i szafki warsztatowe. Bardzo ważne jest także to, by był swobodny dostęp do wszystkich narzędzi, bez kolizji z meblami i innymi pracownikami. Niektóre narzędzia, szczególnie te, które używane są najczęściej, muszą znajdować się w zasięgu ręki.

Jeżeli przewidziane jest świadczenie usług i wizyty klientów, należy zorganizować przestrzeń, w której można prowadzić rozmowy, przyjmować zlecenia i wystawiać rachunki. To nie zawsze musi być to samo pomieszczenie, w którym prowadzi się codzienne prace biurowe, rozliczenia, zamówienia itp.

Meble niezbędne w warsztacie

W każdym warsztacie niezbędne jest odpowiednie umeblowanie. Jest ono ważne przede wszystkim ze względów estetycznych, by wszystkie przedmioty i narzędzia nie były rozrzucone po całym pomieszczeniu. Ważne są także dla ekonomii pracy. Przedmioty odkładane na swoje miejsce są łatwe do znalezienia.

Z tego względu ważny jest właściwy dobór i ustawienie szafek warsztatowych, w których przechowywane są narzędzia, drobne urządzenia oraz wszelkiego rodzaju śrubki, gwoździe, nakrętki itp. Mogą się tam także znaleźć mniejsze części zamienne i akcesoria. Zamykane na klucz szafki warsztatowe służyć mogą do przechowywania bardziej wartościowych rzeczy albo materiałów niebezpiecznych.

Oprócz tego w warsztacie muszą znaleźć się stoły robocze, skrzynki narzędziowe, tablica do odwieszania sprzętu czy szafka i stół na sprzęt diagnostyczny. Nie można także zapominać o tak ważnych rzeczach, jak apteczka czy zabezpieczenie przeciwpożarowe.

Jeżeli to większy warsztat, zatrudniający więcej osób i świadczący usługi dla zewnętrznych klientów, przydadzą się także meble biurowe jak stolik, biurko, krzesło czy szafka na dokumenty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here