Cechy dobrej latarki strażackiej

0
717
Cechy dobrej latarki strażackiej

Na podstawowe wyposażenie każdego strażaka wybierającego się na akcję składa się wiele rozmaitych przedmiotów. Z zawodem strażaka kojarzą się przede wszystkim hełmy, gaśnice, toporki czy drabiny, ale trzeba pamiętać o tym, że by strażak mógł wykonywać swoje obowiązki zawodowe nawet w ciemności, potrzebna jest mu latarka strażacka. Taki gadżet pełni więc bardzo ważną funkcję, dlatego powinien być zgodny ze wszystkimi niezbędnymi wymogami.

Jakie cechy powinna mieć odpowiednio dobrana latarka strażacka?

Podobnie jak inne elementy wyposażenia pracownika straży pożarnej latarka strażacka, ze względu na swoje funkcje, ma ogromne znaczenie. Nie może być to jednak zwykła latarka, do użytku domowego – chyba że konkretny model spełnia wszystkie stawiane mu wymagania. Jeśli latarka strażacka ma spełniać swoją funkcję, czyli oświetlać wszystko to, co strażak potrzebuje dostrzec podczas akcji, musi mieć ona odpowiednią jakość. Warto przy tym wspomnieć, że taki gadżet może mieć rozszerzoną funkcjonalność – szczególnie w straży pożarnej, która czasami musi użyć takiego przedmiotu np. do rozbicia szyby.

Na rynku dostępnych jest wiele latarek strażackich. Są one sprzedawane między innymi przez przedsiębiorstwo handlowo-usługowe Agpol. Niestety nie wszystkie modele, z których mogą korzystać strażacy, mają maksymalnie wysoką jakość. By móc kupić dobrą latarkę strażacką, trzeba wiedzieć, jakie tak właściwie cechy powinna mieć odpowiednio dobrana latarka. Natomiast to, co czyni latarkę dla strażaka dobrą, składa się na krótką listę cech. Latarka strażacka powinna:

  • mieć certyfikat EX ATEX – dzięki któremu można z niej korzystać w strefach zagrożonych wybuchem,
  • cechować się odpowiednią odpornością na uderzenia,
  • być wodoszczelna,
  • gwarantować doskonałą jakość widzenia nawet w bardzo trudnych warunkach,
  • być wykonana z najwyższej jakości materiałów,
  • mieć koronę do wybijania szyb.

Gdzie kupić dobrą latarkę strażacką?

Dobre latarki dla strażaka – zarówno ręczne, jak i czołowe (oba warianty są pomocne dla strażaka) są oferowane przez liczne przedsiębiorstwa specjalizujące się w dystrybucji sprzętu zapewniającego bezpieczeństwo pracy. Wspomniana wcześniej firma Agpol jest przykładem przedsiębiorstwa, które dystrybuuje dobrej jakości i w pełni funkcjonalne latarki strażackie. Najważniejsze, by kupować wyłącznie u sprawdzonych sprzedawców. Wbrew pozorom latarka jest takim elementem wyposażenia strażaka, która w skrajnych sytuacjach może mu nawet uratować życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here