Wybór atramentów do plotera. Czym się kierować?

0
591
Wybór atramentów do plotera. Czym się kierować?

Ploter to podstawowe urządzenie w każdej drukarni – pozwala na wykonywanie wysokiej jakości wydruków na dużych powierzchniach. Do najczęściej wykorzystywanych należą plotery atramentowe i solwentowe, które do działania potrzebują odpowiedniego tuszu. Dobrze dobrany atrament jest niezbędnym warunkiem czytelnych i wyrazistych obrazów. Na co zwracać uwagę przy jego wyborze?

Atramenty wodne i solwentowe 

Atramenty zasadniczo dzielą się na dwie grupy. Tradycyjne tusze powstają na bazie wody, do której dodaje się barwniki lub pigmenty. Są stosowane na małą skalę, do niewielkich wydruków, ponieważ nie sprawdzają się dobrze w warunkach zewnętrznych. Ich zaletą jest natomiast szeroka gama kolorów i wysoka precyzja uzyskiwanych obrazów.

Tusze solwentowe opracowano z myślą o zastosowaniach zewnętrznych. Te atramenty bazujące na rozpuszczalnikach sprawdzają się na rozmaitych podłożach, w tym PVC, i są odporne na czynniki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Stosuje się je głównie do wydruków wielkoformatowych. Atramenty solwentowe zawierają toksyczne substancje – mniej szkodliwe dla środowiska są tusze ekosolwentowe, które można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Są chętnie wybierane, ponieważ odznaczają się wysoką trwałością: nie blakną i są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym proces drukowania jest łatwiejszy – specjalne systemy wentylacyjne nie są konieczne.

Tusze oryginalne kontra zamienniki 

Na rynku dostępne są tusze oryginalne, produkowane przez firmy wytwarzające urządzenia drukujące, oraz zamienniki. Te pierwsze powstają z myślą o idealnym dopasowaniu do parametrów danego plotera, a ich receptury są pilnie strzeżone. Zamienniki stanowią ich kopię – mniej lub bardziej dokładną, ale nigdy nie identyczną. Oryginalne atramenty są najdroższe, ale w parze z ceną idzie wysoka jakość, wydajność i bezpieczeństwo użytkowania wynikające z pełnej kompatybilności tuszu i urządzenia.

Czy zamienniki są dobrym wyborem? Z pewnością przemawia za nimi niższa cena, warto natomiast starannie wybrać produkt pod kątem jego właściwości. Zamiennik zamiennikowi nierówny – te lepsze, jakie znajdziemy m.in. w sklepie firmy Print Is Easy, jakością nie ustępują oryginałom. Do najwyżej ocenianych należą atramenty Marabu, SunChemical oraz Sericol, przeznaczone dla różnych urządzeń wielkoformatowych. Nie warto natomiast wybierać tuszy z najniższej półki cenowej, które są zwykle mało odporne, niewydajne i mogą spowodować nawet uszkodzenie plotera, oszczędność jest więc tutaj pozorna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here