Co wpływa na bezpieczeństwo podczas relokacji maszyn?

0
600
Co wpływa na bezpieczeństwo podczas relokacji maszyn?

Czasem okazuje się, że dana maszyna jest potrzebna w innym oddziale firmy albo konieczne jest przeniesienie całego zakładu produkcyjnego. Ze względu na gabaryty sprzętów jest to trudne, dlatego też często wynajmuje się do tego specjalistów. Zajmują się oni profesjonalną relokacją maszyn, dzięki czemu cały proces jest przeprowadzony sprawnie i umiejętnie. Jakich zasad należy przestrzegać, aby był on również bezpieczny?

Na czym polega relokacja maszyn?

Relokacja to inaczej przeniesienie, polega ona zatem na przetransportowaniu maszyn z miejsca na miejsce. Może dotyczyć zarówno obrębu zakładu, jak i większych odległości. Relokacja składa się z pięciu ważnych elementów: załadunku, transportu, rozładunku, instalacji pojedynczych maszyn oraz montowaniu całych linii produkcyjnych – wyjaśnia pracownik firmy INTER-TECHJednym z najistotniejszych etapów jest jednak zaplanowanie całej pracy, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że proces relokacji jest skomplikowany. Wymaga on również odpowiednich umiejętności oraz zaplecza technicznego.

Relokacja maszyn – zasady bezpieczeństwa

Podstawowym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo podczas relokacji maszyn są umiejętności oraz doświadczenie osób, które się tym zajmują. Pierwszym krokiem jest przygotowanie szczegółowego planu przeniesienia sprzętów przewidującego również ewentualne komplikacje i utrudnienia. Konieczne jest też zaplecze techniczne, które umożliwi manipulację urządzeniami nawet na ograniczonej przestrzeni. Specjaliści zajmujący się relokacją muszą wiedzieć również jak rozmontować i zabezpieczyć maszyny, aby nie uległy one uszkodzeniu oraz jak później zmontować je z powrotem. To pozwoli zapewnić bezpieczeństwo nie tylko podczas przenoszenia urządzeń, ale również później, podczas ich użytkowania.

W czasie transportu maszyny muszą być dobrze przymocowane, tak aby nie zostały uszkodzone wskutek przemieszczania się czy gwałtownych wstrząsów. Przewożenie wielkogabarytowych urządzeń jest trudne i może być niebezpieczne, dlatego nie każdy może się tym zajmować. Do relokacji maszyn wykorzystuje się pojazdy przystosowane do ich rozmiaru i wagi. Poza zapobieganiem przemieszczaniu się, trzeba zadbać też o zabezpieczenie urządzeń przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Dlaczego zatrudnienie specjalistów jest takie ważne?

Bezpieczeństwo relokacji to jeden z głównych powodów, dla których warto zatrudnić specjalistów, ale zalet takiej decyzji jest więcej. Przeniesienie maszyn jest przeprowadzane szybko i sprawnie, dlatego działanie danej firmy nie jest wstrzymane na długo. Poza tym relokacja wymaga dużych umiejętności z zakresu logistyki, mechaniki, a czasem nawet informatyki. Zespół profesjonalistów dysponuje doświadczeniem, które pozwoli przenieść maszyny albo całą linię produkcyjną poprawnie i w krótkim czasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj