Komory garownicze to urządzenia, których nie może zabraknąć w każdej nowoczesnej piekarni oraz cukierni. Maszyny te są tak samo ważne, jak piece piekarnicze, czy dzielarki do ciasta. Dzięki nim proces technologiczny powstawania pieczywa i innych wyrobów cukierniczych przebiega w ściśle kontrolowanych warunkach, co ma istotny wpływ na jakość finalnego wyrobu. Sprawdźmy, jak wygląda konstrukcja komór garowniczych i jaka jest zasada ich działania?
Jak są zbudowane komory garownicze?
Komory garownicze, nazywane również komorami wzrostu ciasta, to urządzenia, których nie może zabraknąć w żadnej piekarni. To w nich następuje proces fermentacji surowego ciasta, fachowo określany garowaniem. Konstrukcja tych maszyn musi zapewniać odpowiednią temperaturę, do +45°C oraz optymalną wilgotność do 98%. Aby powyższe parametry mogły zostać spełnione, komory garownicze wykonuje się z kwasoodpornych stalowych płyt warstwowych, między którymi znajduje się wypełnienie izolacyjne. Jako materiał izolacyjny stosowana jest pianka poliuretanowa. Każda komora wyposażona jest w wytwornicę pary, zapewniającą odpowiednią temperaturę i wilgotność.
Chcąc mieć pewność, że zakupione urządzenie spełni nasze oczekiwania, warto nabyć je u sprzedawcy, mającego doświadczenie w dystrybucji i montażu maszyn piekarniczych. Duży wybór komór garowniczych znajdziemy w firmie Guz Technika z Siemianowic Śląskich, która posiada także w ofercie komory chłodniczo garownicze, umożliwiające szybkie zamrożenie zagarowanego ciasta. Modele te pozwalają na efektywniejsze wykorzystanie urządzeń produkcyjnych oraz dostosowanie produkcji do aktualnego zapotrzebowania.
Jak działają komory garownicze?
Działanie komór garowniczych oparte jest o dwa zasadnicze parametry, mające wpływ na wzrost surowego ciasta. Pierwszym jest temperatura. Można ją swobodnie regulować, jednak nie powinna ona przekraczać poziomu +45°C. Drugi czynnik to wilgotność powietrza. Ta z kolei może sięgać nawet 98%. Dzięki intuicyjnemu panelowi sterowania obsługa komór garowniczych nie jest specjalnie skomplikowana i bardzo szybko można ją opanować.
Jak już zostało wspomniane, na rynku są dostępne również komory zamrażalniczo-garownicze, które dzięki temu, że prócz garowania pozwalają także na mrożenie ciasta, należą do urządzeń bardziej wszechstronnych. Największe ich atuty to: zapewnienie świeżego pieczywa przez cały dzień, możliwość produkcji dużego asortymentu pieczywa, czy zmiana godzin pracy z nocnych na dzienne.