Home, Pro, Enterprise. Jakie są różnice pomiędzy wydaniami Windows 10?

0
1299
Home, Pro, Enterprise. Jakie są różnice pomiędzy wydaniami Windows 10?

Windows 10 to najnowsza wersja popularnego oprogramowania komputerowego firmy Microsoft. System ten jest od lat stosowany zarówno w środowisku biznesowym, jak i też na potrzeby użytku domowego i edukacji. Warto jednak zaznaczyć, że Windows 10 jest dostępny w kilku wydaniach – Home, Pro oraz Enterprise. Zastanawiasz się, czym różnią się od siebie poszczególne wersje systemu i kiedy sprawdzą się najlepiej? W niniejszym tekście postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Czym charakteryzuje się Windows 10 Home?

Windows 10 w wersji Home stanowi podstawowy pakiet oprogramowania, który (jak wskazuje zresztą sama jego nazwa) jest przeznaczony do użytku domowego. Właśnie z tego powodu w tej edycji znajdziesz tylko najpotrzebniejsze funkcje – od inteligentnych zabezpieczeń, przez uproszczone aktualizacje, aż po rozwiązania pozwalające na zwiększenie produktywności użytkowników. Pokrótce omówimy poszczególne funkcjonalności.

Windows 10 Home dba o bezpieczeństwo Twoich newralgicznych danych. Co dokładnie potrafi ta wersja „dziesiątki”? System zapewnia automatyczne szyfrowanie na zgodnych urządzeniach, ochronę przed atakami złośliwego oprogramowania oraz ogólną kontrolę posiadanych przez Ciebie urządzeń. Na tym możliwości Windowsa się nie kończą, ponieważ nawet w podstawowej wersji dostarcza również opcję kontroli aplikacji opartą na systemie Intelligent Security Graph.

Dla Twojej dodatkowej wygody Windows 10 Home został wyposażony w szereg narzędzi, które jeszcze bardziej upraszczają i przyspieszają aktualizowanie systemu. Dzięki specjalnym rozwiązaniom miesięczne uaktualnienia mają mniejszy wpływ na działanie sieci i są przesyłane w sieci równorzędnej, co pozwala na optymalizację dostarczania.

Najwięcej opcji znajdziesz jednak w sekcji zwiększonej produktywności. Microsoft zaimplementował wiele przydatnych funkcji, które pozwolą Ci na szybszą i efektywniejszą pracę – zarówno solo, jak i w czasie projektów grupowych. Wśród najważniejszych możliwości należy wymienić m.in. Microsoft Search, czyli lokalne wyszukiwanie w chmurze prosto z paska zadań, ulepszoną przeglądarkę Microsoft Edge, asystentkę Cortanę czy też ułatwienia dostępu.

Specyfikacja Windows 10 Pro

Wersja Pro została stworzona na potrzeby firm, które potrzebują użytecznych narzędzi biznesowych usprawniających pracę, niezależnie czy wykonują ją w biurze, czy też zdalnie. Windows 10 Pro oferuje wszystkie możliwości znane z edycji Home, jednak uzupełnia je o dziesiątki pomniejszych funkcji, które mogą okazać się niezastąpione podczas wykonywania obowiązków czy też prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Jeżeli mowa o systemach zabezpieczeń, to w Pro znajdziesz m.in. usługę Windows Hello (pozwalającą na szybkie logowanie bez użycia hasła), rozwiązania chroniące Twoje dane przed przypadkowym lub celowym wyciekiem oraz funkcję BitLocker, która zajmie się szyfrowaniem poufnych informacji – nawet na zagubionych lub skradzionych urządzeniachWindows 10 Pro dostarcza też dodatkowe opcje związane z aktualizacjami, jedną z ciekawszych jest Windows Server Update Service (czyli w skrócie WSUS), która pozwala działowi IT na sprawniejsze wdrażanie najnowszych upgrade’ów systemu.

Edycja Pro nie różni się w żaden sposób pod kątem narzędzi zwiększających produktywność, ale w zamian oferuje rozwiązania z zakresu elastycznego zarządzania. Choć nazwa tej kategorii może brzmieć enigmatycznie, to z jej pomocą będziesz mógł łatwiej konfigurować nowe firmowe urządzenia, podłączać je do usług w chmurze, a także kupować oraz rozpowszechniać na nich aplikacje biznesowe. Microsoft pomyślał również o wygodzie samych pracowników – w praktyce oznacza to, że Twój personel bez problemu będzie mógł używać swoich prywatnych urządzeń, by uzyskać dostęp do firmowych apek i informacji.

Windows 10 Enterprise – co zawiera ta wersja systemu?

Windows 10 w wersji Enterprise to idealny wybór dla średnich oraz dużych organizacji. W tym wydaniu znajdziesz wszystkie możliwości oferowane przez Windows 10 Pro, uzupełnione o wiele rozwiązań, które z pewnością ułatwią Ci zarządzanie poważnym biznesem. Pierwsze zmiany widać już w sekcji inteligentnych zabezpieczeń:

Microsoft zastosował tak zaawansowane narzędzia, jak np. uczenie maszynowe, które bada i samodzielnie wykrywa potencjalne zagrożenia, czy też system plików ReFS, zajmujący się szukaniem uszkodzonych danych i naprawianiem ich z pomocą zdrowej kopii informacji z innych dysków – wymienia specjalista reprezentujący firmę Klucz System z Gorzowa Wielkopolskiego, która zajmuje się sprzedażą kluczy aktywacyjnych do oprogramowania.

Jeżeli zdecydujesz się na wydanie Enterprise, to będziesz też mógł liczyć na dedykowaną pomoc techniczną przez 30 miesięcy oraz usługę Desktop Analytics, którą z pewnością doceni zatrudniony przez Ciebie dział IT. Dlaczego? Otóż z jej pomocą administratorzy będą mogli jeszcze prościej nadzorować bieżący stan oprogramowania, sprawdzać potrzebne aktualizacje i sterowniki, a także monitorować proces ich wdrażania.

Najbogatsza wersja systemu Windows 10 jest też niedościgniona pod kątem elastycznego zarządzania (zapewnia to pakiet Microsoft User Experience Virtualization oraz Microsoft Application Virtualization) i zwiększania produktywności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here