Sprzedaż hurtowa pomidora – ile można było zarobić?

0
666
Sprzedaż hurtowa pomidora - ile można było zarobić?

Pomidor, jako jedno z najpopularniejszych warzyw w europie, jest towarem sprzedawanym hurtowo, a co za tym idzie jego cena podlega systematycznym notowaniom. W tym artykule przyjrzymy się jaki trend panuje na rynku tego płodu rolnego, jak kształtowały się ceny pomidorów w hurcie na przestrzeni kilku ostatnich lat oraz czy na handlu pomidorami da się zarobić?

Pomidor szklarniowy hurt – aktualne i historyczne ceny

Ceny surowców, towarów, płodów i wszelkich innych dóbr podlegających wymianie handlowej zmieniają się w czasie. Należy więc wziąć po uwagę, że ceny podawane przez nas jako aktualne, wkrótce ulegną dezaktualizacji, jednak jest to konieczne do zaprezentowania tendencji.

W kwietniu 2021 krajowe pomidory na największych polskich giełdach można kupić:

  • w Broniszach po 6,00-7,50 zł/kg,
  • w Łodzi po 6,67-9,17 zł/kg,
  • w Rzeszowie i w Sandomierzu po 8,00-9,00 zł/kg,
  • we Wrocławiu po 10,00 zł/kg,
  • w Radomiu po 7,00-10,00 zł/kg.

Ceny w sprzedaży hurtowej wzrosły na przestrzeni ostatnich trzech półroczy, co ma związek z postępującą inflacją. Wzrosły jednak również ich koszty wytworzenia, zatem wzrost bezwzględny jest niewielki.

Hurtowa sprzedaż pomidora rządzi się swoimi prawami, a dokładniej sezonowością – gdy spojrzeć na wykres notowań łatwo dostrzeżemy duże wahania w okolicach lutego i marca. Nowalijki zawsze są najdroższe.

Wzrost cen pomidorów na przestrzeni ostatnich 8 lat

W styczniu 2013 roku za pomidory w sprzedaży hurtowej płaciło się średnio 2 zł za kg. W styczniu 2021 roku trzeba było zapłacić już około 7zł/kg. Jest to ponad trzykrotny wzrost ceny! Inwestycja w pomidory uchroniłaby nas zatem przed inflacją dała stopę zwrotu wyższą niż średnia stopa zwrotu z indeksu giełdowego WIG20 (20 największych polskich spółek). Czy da się jednak kupić pomidory w 2013 i sprzedaż w 2021? Pytanie oczywiście retoryczne 😉 Inwestycja taka byłaby jednak możliwa na poprzez instrumenty finansowe odzwierciedlające kurs ceny pomidorów. Niestety są one poza zasięgiem inwestorów indywidualnych.

Wzrost cen pomidorów odczujemy zatem w postaci większych wydatków. No chyba, że jesteśmy rolnikiem lub hurtownikiem.

Hurtowa sprzedaż pomidorów – ceny w 2021 roku

A jakie ceny czekają nas w tym roku? Czy da się to przewidzieć. Ceny pomidorów hurtowych zależą od kilku czynników m.in.: od urodzaju – nie bez powodu mówi się „klęska urodzaju”, od inflacji itd. Pomocnym narzędziem w prognozowaniu cen może być jednak Główny Urząd Statystyczny. Na stronie tej instytucji można znaleźć coroczny raport pt.: „Wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2020 roku” oraz za poprzednie lata.

Reasumując… Ceny pomidorów w sprzedaży hurtowej znacznie zmieniały się w czasie. Notowania podlegają także sezonowym wahaniom. W kwietniu 2021 roku za kg pomidorów szklarniowych hurt zapłacimy od 6 do 10 zł w zależności od regionu.

Prognozy cen warzyw i owoców są corocznie publikowane na stronie Głównego Urzędu Statystycznego, co może być pomocne w planowaniu sprzedaży i finansowania działalności rolnej lub hurtowni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here