Kontrola jakości spawania pozwala zweryfikować właściwości opracowywanych złączy i wykryć wszelkie niezgodności na etapie umożliwiającym dokonanie poprawek. Ważne jest zadbanie o odpowiednią trwałość – wpływ na nią ma wiele czynników, m.in. wielkość złącza, która przekłada się na wytrzymałość i spełnienie wymagań konstrukcji. Jak kontrolować przebieg i jakość spawu, by uniknąć wystąpienia wad? Podpowiadamy.
Kontrola jakości spawu – na czym polega?
Profesjonalne warsztaty świadczące usługi spawalnicze dbają nie tylko o prawidłowe wykonanie łączeń, ale też kontrolują przebieg i jakość wykonywania spawu. W tym celu wykorzystują nowoczesne i zaawansowane systemy oraz akcesoria spawalnicze – umożliwiają nie tylko uzyskanie jeszcze lepszych efektów, ale też pozwalają na usprawnienie prac.
Głównym celem kontrolowania jakości spawu jest zweryfikowanie, czy proces łączenia przebiega prawidłowo i czy uzyskane właściwości spawów są zgodne z planowanymi do osiągnięcia. Wszelkie niezgodności powinny być możliwie jak najszybciej wykrywane – ich wystąpienie może znacznie obniżyć wytrzymałość konstrukcji i doprowadzić do jej uszkodzenia. Z tego też względu podczas nadzorowania jakości wykonywanych prac specjaliści zwracają uwagę, czy wykonane złącza uniemożliwią ich wykorzystanie zgodnie z celem. Najczęstszymi nieprawidłowościami są nieodpowiednia wielkość lub położenie spawu.
Jak przeprowadza się kontrolę jakości spawu?
Kontrola jakości spawu polega na stałym monitorowaniu procesu technologicznego związanego z łączeniem materiałów. W tym celu wykorzystuje się specjalne akcesoria – umożliwiają one stałe monitorowanie postępu prac, co jest szczególnie ważne w przypadku ręcznego wykonywania spawów.
Wśród urządzeń do monitorowania jakości spawu dostępnych np. w Sklepie spawalniczym Spawaj.eu znajdują się układy pomiarowe. Umożliwiają one bieżące monitorowanie prądu spawania, napięcia łuku elektrycznego, prędkości podawania drutu elektrodowego czy objętościowe natężenie przepływu gazu osłonowego. Pomocne są także rejestratory oprogramowania, które pozwalają na przetwarzanie zebranych danych i tworzenie na ich podstawie szczegółowych raportów. W efekcie pracownicy mogą poznać właściwości każdego, nawet najmniejszego, pojedynczego spawu.
Poza wykorzystaniem nowoczesnych akcesoriów warto również przeprowadzać badanie wizualne spawu. Jest to najtańsza i najprostsza metoda, która pozwala wykryć wiele nieprawidłowości. Chcąc skontrolować wszelkiego rodzaju pęknięcia powierzchniowe, warto przeprowadzić badanie magnetyczno-proszkowe oraz penetracyjne. Z kolei w zakresie określenia integralności czy wytrzymałości spoin doskonale sprawdzają się badania niszczące.