Zwiększająca się inflacja i praktycznie zerowe stopy procentowe zachęcają wypłat pieniędzy z lokat i inwestowania. Dodatkowo w wielu przypadkach opłaca się wzięcie pożyczki lub kredytu na inwestycję ze względu na niskie oprocentowanie, a wysoką potencjalną stopę zwrotu.
Inwestycje w dobra luksusowe
W ostatnich latach Polacy coraz częściej inwestują swoje oszczędności. Jednym ze sposobów lokowania pieniędzy są dobra luksusowe. W badaniach wykonanych w ostatnich latach aż 35% zamożnych osób w Polsce przyznało, że już inwestuje lub planuje inwestycję w dobra luksusowe takie jak sztuka, alkohol, zegarki czy samochody. Część osób w tym celu bierze pożyczki na raty. Pozwalają one na zainwestowanie większych środków przy użyciu dźwigni finansowej, co zwiększa potencjalny zysk. W porównaniu do krajów Europy Zachodniej rynek ten cały czas u nas raczkuje, dlatego jest to bardzo dobry moment na rozpoczęcie inwestycji.
Czym są dobra luksusowe?
Dobrami luksusowymi nazywa się wszystkie rzeczy, które dają właścicielowi uznanie wśród otoczenie. Najczęściej są to towary trudno dostępne, a ich wartość jest znacząco wyższa od towarów dostępnych na rynku. W wielu przypadkach są to rzeczy niedostępne w standardowym obrocie sklepowym, lub tylko w miejscach z dobrami luksusowymi jak np. torebki, płaszcze czy buty.
Zamożność Polaków
Wraz ze wzrostem poziomu zamożności coraz więcej osób interesuje się dobrami luksusowymi. W większości są to osoby w średnim wieku, które posiadają własny dom i mieszkanie oraz stabilne źródła dochodów. Inwestycja np. w alkohol pozwala na uzyskanie wysokich stóp zwrotu w krótkim czasie. Ze względu na coraz wyższe zarobki z roku na rok coraz więcej osób będzie chciało wejść w rynek. Pozwoli to na sprzedanie zakupionych już teraz towarów z zyskiem. Alkohol ma również często dużą wartość kolekcjonerską. Szczególnie jeśli wybierzemy trunki znanych destylarni, które wypuszczają limitowane edycje swoich trunków.
Główne czynniki inwestycji w dobra luksusowe
Jako główne czynniki wpływające na inwestycję w dobra luksusowe należy wskazać:
– Możliwość wysokich zysków nawet po uwzględnieniu kosztów transakcji.
– Bezpieczeństwo – transakcje często są prowadzone przez doświadczonych pośredników. Są oni w stanie sprawdzić czy towary nie są podrabiane i odpowiadają standardom jakości.
– Prestiż – inwestycje w dobra luksusowe wywołują uznanie i szacunek w otaczającym środowisku.
– Snobizm – wyżej wspomniany punkt często przeradza się w snobizm. Osoby inwestujące w dobra luksusowe często chcą przynależeć lub naśladować daną grupę społeczną, pomimo że nie czują do niej przywiązania.
– Sentyment – inwestycje często wiążą się ze wspomnieniami. Często cena nie jest ważna, a wspomnienia jakie wiążą się z konkretnym przedmiotem.
Ile można zarobić inwestując w dobra luksusowe?
Na to pytanie bardzo ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od sposobu inwestycji oraz włożonego kapitału. W wielu przypadkach można jednak założyć zwrot na poziomie 20% rocznie. Są jednak na rynku osoby, które potrafią osiągnąć nawet kilkaset procent zysku.