Jak powstają nadruki na torbach papierowych?

0
641
Jak powstają nadruki na torbach papierowych?

Torba papierowa z nadrukiem to produkt powszechnie znany i cieszący się dużą popularnością, która z pewnością będzie jeszcze rosła dzięki temu, że jest to opakowanie ekologiczne. Czy na torbie z papieru można wykonać każdy wydruk? Czym się różnią poszczególne rodzaje wydruków? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule poniżej.

Druk offsetowy

Druk offsetowy to pierwszy wybór, jeśli chodzi o wykonywanie wysokiej jakości nadruków na torbach papierowych. Wykorzystuje się go m.in. do nanoszenia oznaczeń reklamowych na torbach laminowanych. Druk offsetowy realizowany jest zgodnie ze skalą kolorów CMYK lub z uwzględnieniem kolorów specjalnych Pantone. W przypadku toreb laminowanych kolorem pokrywa się też wewnętrzną powierzchnię torby, można na niej również nanieść informacje reklamowe. Zaletą druku offsetowego jest fakt, że wydruk może zostać uszlachetniony na przykład poprzez dodatkowe laminowanie powierzchni folią. Taką usługę realizuje drukarnia internetowa Designer. Dzięki wykończeniom można uzyskać ekskluzywny artykuł reklamowy. Do tego jest to metoda bardzo ekonomiczna, szczególnie jeśli mamy do czynienia z większą liczbą wydruków. W przypadku druku bardzo małych nakładów, a zwłaszcza pojedynczych egzemplarzy lepiej rozważyć wybór innej metody, gdyż druk offsetowy wymaga zastosowania kosztownej matrycy.

Sitodruk

Do wykonywania nadruków na torbach wykorzystuje się również sitodruk. To technologia, w której dla każdego koloru przygotowywana jest klisza naświetlana na siatce. Im więcej kolorów na wydruku, tym wyższy finalny koszt usługi. Sitodruk zapewnia dużą trwałość wydruków, jego minusem zaś jest mniejsza wydajność w porównaniu do druku offsetowego. I podobnie jak w jego przypadku realizacja mniejszych nakładów jest mniej opłacalna.  

Fleksodruk

Ostatnia z technologii druku wykorzystywanych do znakowania toreb papierowych to fleksografia. Stosuje się ją rzadziej ze względu na to, że jest opłacalna tylko przy bardzo dużych nakładach. W druku fleksograficznym potrzebna jest specjalna polimerowa forma. Stosując go, można uzyskać ładne i trwałe nadruki. Z powodzeniem sprawdza się przy drukowaniu na torbach papierowych, ale też na innych opakowaniach czy etykietach.

Druk cyfrowy

Do niewielkich nakładów i spersonalizowanych wydruków stosuje obecnie się druk cyfrowy. Zadrukowaną w ten sposób powierzchnię można poddawać dalszym wykończeniom takim jak: tłoczenie folii na gorąco, pokrywanie folią czy sztancowanie. Przy większej liczbie sztuk ta metoda nie jest opłacalna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here