Podjęcie decyzji o wyjechaniu za granicę w celach zarobkowych nie jest łatwe – porzucenie rodziny i kraju nawet na określony czas to poważne wyzwanie. Mimo wszystko każdego roku wiele osób podejmuje ten krok, przede wszystkim ze względów finansowych. Przed każdym wyjazdem zarobkowym warto upewnić się, że podejmowane przez nas zajęcie jest legalne. Jak to zrobić? Gdzie szukać ofert pracy?
Agencje pośrednictwa pracy
Najpewniejszym źródłem legalnych ofert zatrudnienia za granicą są agencje specjalizujące się w pośrednictwie pracy. Na czym polega ich działalność?
– Przede wszystkim należy zaznaczyć, że z formalnego punktu widzenia to właśnie agencja jest pracodawcą – wyjaśnia przedstawiciel agencji Prestige24h.pl, działającej w branży opieki nad osobami starszymi – Osoby poszukujące pracy w charakterze opiekunki lub opiekuna zgłaszają się do nas i z nami podpisują umowę po przejściu procesu rekrutacji, a do naszych obowiązków należy dopełnienie wszelkich formalności związanych z delegacją pracownika do wykonania pracy na rzecz innego podmiotu. Każde zlecenie realizowane jest na podstawie dodatkowych uzgodnień do umowy, opisujących między innymi ile będzie trwała delegacja, gdzie będzie wykonywana praca oraz wysokość wynagrodzenia. Krótko mówiąc – jako agencja jesteśmy w zatrudnieniu, a naszym pośrednictwie korzystają zarówno wykonawcy, jak i zleceniodawcy.
Jest wiele powodów, dla których warto korzystać z pomocy pośredników. Najważniejsze to:
- Bezpieczeństwo zatrudnienia – wszystkie oferty pracy przedstawiane przez sprawdzone agencje pochodzą z pewnych i legalnych źródeł.
- Szeroki wybór zleceń – agencje mają w swojej ofercie szeroki wachlarz ofert, różniących się miedzy innymi pod względem wymaganego doświadczenia czy znajomości języka. Dzięki temu są w stanie znaleźć zatrudnienia praktycznie każdemu pracownikowi.
- Pełna obsługa formalności – agencja w imieniu pracowników i zleceniodawców zajmuje się wszystkimi kwestiami formalnymi, takimi jak ubezpieczenie zdrowotne, podatek czy wypłata pensji. Dodatkowo zajmują się również organizowaniem transportu do i z miejsca pracy.
- Wsparcie pracowników na czas wykonywania zlecenia – agencje posiadają często koordynatorów, których zadaniem jest pomaganie przebywającym za granicą pracownikom.
Alternatywne metody poszukiwania pracy
Korzystanie z pośrednictwa agencji nie jest oczywiście jedyną możliwością znalezienia zatrudnienia za granicą – osoby rozważające wyjazd zarobkowy mogą starać się poszukać pracy na własną rękę. Mamy do dyspozycji media społecznościowe (Facebook) i różnego rodzaju portale oraz serwisy z ofertami pracy. W Internecie znajdziemy oferty zarówno agencji jak i osób prywatnych. Należy jednak pamiętać, że na forach tego typu zlecenia może umieścić praktycznie każdy, dlatego przed odpowiedzeniem na nie warto je weryfikować. Plusem ogłoszeń umieszczanych przez agencje jest to, że można je łatwo sprawdzić i zapytać o opinię o zleceniu i pracodawcy inne opiekunki i opiekunów seniora. poszukać informacji o pracodawcy oraz ewentualnie opinii na jego temat od byłych pracowników. To bardzo ważne, ponieważ decydując się na pracę z niepewnego źródła, narażamy się na poważne problemy. To samo dotyczy ofert pracy znalezionych na portalach z ogłoszeniami drobnymi – wiarygodność takich ofert nie jest weryfikowana.
Praca z rekomendacji
Zupełnie innym rozwiązaniem jest poszukiwanie zatrudnienia za pośrednictwem polecenia. To rozwiązanie, z którego zazwyczaj korzystają osoby, mające już pewne doświadczenie w pracy za granicą. Są polecani i sami polecają sprawdzone opiekunki oraz opiekunów potencjalnym pracodawcom. Wiele agencji wypłaca nawet dodatkowe premie i bonusy za polecenie dobrego pracownika.