Jaką klawiaturę MIDI wybrać na początek?

0
708
Jaką klawiaturę MIDI wybrać na początek?

Klawiatura MIDI nie odtwarza dźwięków – to rodzaj kontrolera podłączonego do komputera, którym nadaje się sygnał dotyczący parametrów muzycznych przez elektroniczny protokół nut. Dzięki instalacji odpowiedniego oprogramowania i synchronizacji urządzeń można zagrać na dowolnym instrumencie (np. pianinie, gitarze czy perkusji) i pracować nad nowymi utworami. Wybór klawiatury MIDI na sam start bywa jednak trudny. Czym kierować się przy jej zakupie?

Początkujący mogą nie posiadać dostatecznej wiedzy na temat działania klawiatury MIDI, co powoduje problemy z nabyciem właściwego modelu. Aby zrozumieć istotę urządzenia, należy zdać sobie sprawę z tego, że jego funkcjonalność opiera się na współpracy zespołu sprzętów: samego sterownika, komputera oraz głośników. Konieczne jest też zainstalowanie programu obsługującego protokół MIDI bądź zakup odpowiedniego syntetyzatora, chociaż dużo częściej wybiera się to pierwsze, wirtualne rozwiązanie.

Klawiatura MIDI dla początkujących

Poszczególne modele urządzeń różnią się od siebie zakresem klawiszy i ich budową. Na start zwykle poleca się nieco mniejszą liczbę klawiszy, żeby zaznajomić się z podstawowymi zasadami obsługi. Dobrym przykładem są klawiatury MIDI wyposażone w 37 klawiszy, czyli dwie oktawy. Jeżeli jednak poszukuje się czegoś bardziej „zaawansowanego”, umożliwiającego wdrożenie skomplikowanych zwrotów fortepianowych, warto zdecydować się na sprzęt z większą ilością oktaw (5 i powyżej, czyli kontrolery posiadające ponad 61 klawiszy).

Klawiatury MIDI dzieli się również ze względu na rodzaj (konstrukcję) klawiszy i klawiatury. Obsługa klasycznego modelu młoteczkowego przypomina poniekąd grę na fortepianie, dlatego spodoba się osobom mającym doświadczenie z tym instrumentem. Największą popularnością cieszy się jednak klawiatura dynamiczna – używanie klawiszy jest tutaj wygodniejsze (zwłaszcza dla początkujących), ponieważ są lżejsze i szybciej powracają na swoje miejsce. Profesjonalny sklep muzyczny (taki, jak firma Lighting Center) jest w stanie doradzić, który z tych modeli sprawdzi się na sam start.

O czym warto pamiętać podczas zakupu pierwszej klawiatury MIDI?

Komputer wykorzystywany do obsługi klawiatury musi być wyposażony w odpowiedni zestaw głośników, pozwalający na satysfakcjonujące brzmienie. Klawiatura MIDI może być wyposażona w dodatkowe knoby, fadery czy pady, które występują w formie pokręteł, suwaków czy podświetlanych przycisków. „Nadprogramowym” kontrolerom można samodzielnie przypisać obsługę dowolnych parametrów dźwiękowych, dzięki czemu użytkowanie sprzętu będzie o wiele bardziej komfortowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here