Klimatyzacja w serwerowni

0
865
Klimatyzacja w serwerowni

Serwerownia to specjalne pomieszczenie, w którym znajdują się systemy komputerowe odpowiedzialne za działanie i obsługę baz danych. Zaawansowane urządzenia stosowane w wielu dużych i średnich firmach generują tak duże ilości ciepła, że muszą pracować w ściśle kontrolowanych warunkach. Za odpowiednie środowisko pracy dla serwerów odpowiada prawidłowo dobrany i zaprojektowany system klimatyzacyjny. Tłumaczymy, jakie powinien spełniać cechy.

Dlaczego klimatyzacja w serwerowni jest aż tak istotna?

Współczesne firmy, zarówno światowe korporacje, jak i również nieco skromniejsze przedsiębiorstwa, wykorzystują w swojej pracy bazy danych. Dla takich biznesów odpowiednie zabezpieczenie cennych informacji oraz zapewnienie nieprzerwanej pracy serwerów jest po prostu kwestią priorytetową. Sytuacji nie pomaga fakt, że zlokalizowane w serwerowniach urządzenia w czasie swojej pracy emitują ogromne ilości ciepła, które muszą być neutralizowane, aby nie doszło do przegrzania zaawansowanych komputerów.

Warto zaznaczyć, że działanie serwerów nie kończy się z chwilą zgaszenia świateł i zamknięcia biura – serwerownie nie znają pojęcie przerwa i działają nieprzerwanie przez całą dobę. Aby zapewnić systemom komputerowym optymalne warunki do pracy, należy więc zadbać o właściwy wybór klimatyzacji, która będzie cechowała się trwałością niezawodnością oraz wydajnością.

Zadaniem klimatyzacji serwerowni jest zapewnienie określonej temperatury powietrza oraz jego poziomu wilgotności. Jeżeli warunki panujące w pomieszczeniu ulegną zmianie, to z dużym prawdopodobieństwem dojdzie do awarii serwerów, co doprowadzi z kolei do zastoju całej firmy.

Czym jest praca naprzemienna klimatyzacji i po co się ją stosuje?

Serwerownia to pomieszczenie techniczne, w którym nie można sobie pozwolić na niesprawną klimatyzację. Jednym z popularnie stosowanych rozwiązań, które umożliwiają przeciwdziałanie awariom systemów klimatyzacyjnych, jest tzw. układ do pracy naprzemiennej. Instalacja stworzona zgodnie z tą metodą składa się z przynajmniej dwóch klimatyzatorów, które pracują naprzemiennie – za przełączanie urządzeń odpowiada specjalny sterownik wyposażony w zegar.

Takie rozwiązanie ma sens z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest mniejsze obciążenie urządzeń klimatyzacyjnych, ponieważ w czasie działania jednego z nich drugi „odpoczywa”, dzięki czemu zwiększa się żywotność obu jednostek. Drugi powód to możliwość uruchomienia dodatkowego klimatyzatora w przypadku awarii – zajmie się tym zautomatyzowany system, który wykrywa usterkę i włącza bliźniacze urządzenie. W tym czasie ekipa serwisowa może zająć się naprawą zepsutej jednostki.

Na tym nie kończą się możliwości tak rozbudowanego systemu wentylacyjnego:

Dodatkowe klimatyzatory mogą przydać się również wtedy, gdy wydajność jednego urządzenia okazuje się niewystarczająca, aby utrzymać pożądaną temperaturę. Za tymczasowe uruchamianie oraz sterowanie jednostkami również może odpowiadać w pełni zautomatyzowany system – dodaje specjalista reprezentujący firmę Waso Klim z Chorzowa, która zajmuje się montażem i serwisem klimatyzacji serwerowni.

O czym pamiętać przy wyborze klimatyzacji do serwerowni?

Dobra klimatyzacja w serwerowni powinna cechować się nie tylko wysoką wydajnością, ale również niezawodnością – to od jakości systemu klimatyzacyjnego będzie zależało bezpieczeństwo newralgicznych danych oraz nieprzerwana praca całej firmy. Właśnie dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na tzw. dublowanie mocy klimatyzatorów, czyli zakup urządzeń, których łączna moc równa się dwukrotnemu zapotrzebowaniu serwerowni. Takie proste rozwiązanie sprawdzi się idealnie w przypadku awarii i pozwoli utrzymać optymalne warunki panujące w pomieszczeniu.

Warto zainwestować również w UPS’y (z ang. uninterruptible power supply), czyli zasilacze awaryjne, które zajmą się zasilaniem serwerów w przypadku braku prądu lub nieprawidłowych parametrów zasilania sieciowego. Klimatyzacja to jedna z ważniejszych instalacji, jaka musi znaleźć się w serwerowni, dlatego powinna być priorytetową inwestycją wszystkich firm, które korzystają z baz danych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj