Spawanie jest trudnym procesem technologicznym, który wymaga wysokiej precyzji wykonanych spawów. Tylko dzięki temu połączenie będzie trwałe, a finalny produkt wysokiej jakości. Na rynku jest wiele urządzeń mających ułatwić to zadanie. Jedne z nich to manipulatory spawalnicze, w tym pozycjonery oraz stoły obrotowe. Jakie są różnice pomiędzy tymi urządzeniami i jakie korzyści płyną z ich stosowania?
Pozycjoner a stół obrotowy
Manipulatory spawalnicze to szeroka grupa urządzeń przydatnych podczas wielu procesów technologicznych, nie tylko w spawaniu, ale również:
- szlifowaniu,
- napawaniu,
- pracach ślusarskich,
- montażu,
- malowaniu proszkowym,
- napawaniu i nie tylko.
Jednymi z podstawowych urządzeń są: pozycjonery spawalnicze oraz stoły obrotowe. Jakie są różnice pomiędzy nimi?
Stoły obrotowe
Stoły obrotowe to zwarte urządzenia zbudowane z wysokogatunkowej stali nierdzewnej, które posiadają stół roboczy obracany w wybranym kierunku przy prędkości zadanej przez operatora. Przenoszą obciążenia sięgające nawet kilkudziesięciu ton, dlatego obróbka bardzo ciężkich elementów maszyn czy pojazdów ciężarowych nie stanowi tutaj żadnego problemu. Stoły obrotowe są konstrukcjami jednoosiowymi, ponieważ jedyny ruch, jaki wykonują, to obrót wokół pionowej osi. Doskonale sprawdzają się jako zastępstwo tradycyjnego stołu warsztatowego.
Pozycjonery spawalnicze
Pozycjonery spawalnicze ułatwiają manipulowanie dużymi i ciężkimi detalami tak, aby dostęp do każdej obrabianej płaszczyzny był jak najprostszy. Zbudowane są z ramienia oraz stołu roboczego, do którego przy pomocy specjalnych uchwytów mocuje się obrabiany przedmiot. Wykonuje się je z wysokogatunkowej stali tak, aby były jak najtrwalsze i najbardziej wytrzymałe. W pozycjonerach spawalniczych stół obrotowy obraca się w określonym przez operatora kierunku i o zadanej prędkości. Dzięki temu obróbka jest prosta i wygodna. Bonusową funkcją pozycjonerów jest możliwość wielostopniowej regulacji pochylenia. Dzięki temu stół obrotowy może szybko przekształcić się z poziomego na pionowy. Opcji tej nie mają natomiast stoły obrotowe. Ze względu na tę funkcjonalność pozycjonery spawalnicze są w stanie przenosić mniejsze obciążenia.
Co do obróbki walców?
Pozycjonery spawalnicze i stoły obrotowe to doskonałe manipulatory, które zdecydowanie ułatwiają wiele procesów technologicznych. Mowa tutaj nie tylko o spawaniu, ale również napawaniu, malowaniu proszkowym, montażu, śrutowaniu i wiele więcej. Jednak warto wiedzieć, że pozycjonery i stoły obrotowe to nie jedyne manipulatory dostępne na rynku. Jak zdradza pracownik firmy Bartom – producent manipulatorów spawalniczych:
Przedmioty cylindryczne można bez problemu obrabiać na pozycjonerach spawalniczych oraz stołach obrotowych, jednak na rynku dostępnych jest znacznie więcej urządzeń pozwalających swobodnie obrabiać elementy o skomplikowanej geometrii. Do detali o przekroju kołowym doskonale sprawdzają się obrotnice kolumnowe oraz obrotniki rolkowe. Pozwalają one stabilnie zamontować cylindryczny przedmiot i obracać nim w wybranym kierunku, aby ułatwić spawanie czy inne procesy technologiczne.
Przedmioty cylindryczne można spawać zarówno na obrotnicach rolkowych, jak i obrotnikach kolumnowych, jednak warto znać różnice pomiędzy tymi urządzeniami. Obrotniki rolkowe przymocowane są do podłoża i składają się z kilku par rolek, których ilość uzależniona jest od dopuszczalnego obciążenia maszyny. Te urządzenia lepiej sprawdzają się do dużych detali, które wymagają większej precyzji, stabilności oraz wygodniejszego dostępu do obrabianej płaszczyzny z poziomu podłoża. Obrotnice natomiast występują w wersji jednokolumnowej i dwukolumnowej, chociaż w zasadzie można łączyć ze sobą większą liczbę tego typu maszyn w celu połączenia bardziej skomplikowanych detali, na przykład ram czy mostów. Zbudowane są z ramienia oraz stołu roboczego, do którego montowany jest obrabiany przedmiot. Większą trudność może sprawić zamocowanie na nich bardzo dużych detali, jednak mimo wszystko obrotnice mają bardzo duży udźwig rzędu kilkunastu ton. Urządzenie w wersji dwukolumnowej lub więcej świetnie sprawdza się do łączenia ze sobą spawami wielu elementów cylindrycznych.
Czy warto inwestować w manipulatory?
W manipulator spawalniczy warto inwestować tylko i wyłącznie wtedy, kiedy chce się ograniczyć koszty produkcji detali oraz zyskać realne korzyści finansowe w przedsiębiorstwie. Czyli… tak naprawdę zawsze, a odpowiedź na zadane pytanie jest prosta: tak, warto kupować manipulatory spawalnicze. Mają różnorodne zastosowanie w wielu procesach technologicznych, a korzyści z ich stosowania w zakładzie przemysłowym są ogromne. Przede wszystkim ułatwiają i usprawniają obróbkę przedmiotu, ponieważ zamocowanym na nim detalu można swobodnie manewrować. Dzięki temu spawacz czy innych pracownik technologiczny popełnia mniej błędów, a wykonane spawy czy inne połączenia są bardzo wysokiej jakości. Redukuje to liczbę braków w zakładzie i ogranicza koszty z nimi związane. Dodatkowo wpływa to na generowanie mniejszej ilości odpadów i podnosi świadomość ekologiczną w zakładzie. Wyższa jakość finalnego produktu to również większe zadowolenie klienta, który będzie wracał do firmy po nowe przedmioty. Manipulatory spawalnicze stanowią doskonałą alternatywę do pozycjonowania detali suwnicami oraz ustawiania ich na tradycyjnych stołach warsztatowych.