Sprzedaż złota – czy będzie to dobre posunięcie?

0
551
Sprzedaż złota - czy będzie to dobre posunięcie?

Z czym kojarzy się złoto? Z dobrobytem? Z luksusem. Elegancją. Piękne ozdoby ze złota zdobią szyje i ręce wielu kobiet, a także mężczyzn. Tylko że z taką biżuterią jest jak z garderobą – moda na nie przemija. Co więc robić ze złotą biżuterią, która jest już niemodna? Można pomyśleć o tym, aby ją sprzedać. Chyba nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem takich miejsc, jak skup złota. Czy będzie to jednak opłacalne posunięcie dla aktualnego właściciela biżuterii?

Gdzie sprzedać złoto?

Wyróżnia się dwa rodzaje punktów, które specjalizują się w tego typu usługach. Dokładnie chodzi tu o znane i popularne lombardy, a także specjalistyczne skupy złota. Jeżeli popatrzeć na ilość poszczególnych punktów, to lombardy zdecydowanie wygrywają. Można spotkać je w mniejszych i większych miejscowościach. Profesjonalne skupy złota obecne są tylko w większych miastach.

Co jednak nie oznacza tego, żeby od razu udać się do lombardu. W szczególności, jeżeli ktoś ma na sprzedaż większą ilość złotych ozdób biżuteryjnych. Dlaczego? Ponieważ lombardy narzucają dużą marżę, która powoduje, że klient może stracić ogrom pieniędzy. Do tego są one również znane z tego, że często wykorzystują one trudną sytuację swoich klientów, mocno zaniżając wartość złota. Zamiast spodziewanych „kokosów”, często dostaje się przysłowiowe „grosze”. Najkorzystniej wychodzi na tym lombard, dlatego też lepiej omijać takie miejsca, jeżeli ktoś chce liczyć na uczciwe podejście do tematu.

Lepiej znaleźć skup złota (nawet, jeżeli miałoby się dalej dojechać do danego punktu), aby móc liczyć na dobrą cenę za całą złotą biżuterię.

Cena za gram złota

Ile można otrzymać za złoto? To wszystko zależne jest od tego, jak mocno zmienia się sytuacja na rynku. Jeszcze kilka lat temu za jeden gram złota można było otrzymać ok. 130 zł. Cena ta jednak nie jest stała. W pewnych momentach można otrzymać nieco więcej tych pieniędzy, a czasem zdecydowanie mniej.

Nie jest to także cena ostateczna, ponieważ bierze się pod uwagę również próbę złota. Więcej otrzyma się za skorupę 916, niż za próbę 585. Z tej drugiej próby wykonywana jest zdecydowana większość biżuterii, np. obrączki ślubne. Na stronach internetowych skupów złota można na ogół znaleźć specjalny kalkulator, który pomoże wycenić posiadaną biżuterię.

Inwestycja w złoto

Jeżeli ktoś nie ma co zrobić ze złotą biżuterią, jak najbardziej może pomyśleć o tym, aby ją sprzedać. Należy jednak wybrać taki moment na rynku, aby móc zarobić jak najwięcej.

Zawsze można pomyśleć o tym, aby wykonać wizytę rozpoznawczą w skupie złota, jeżeli ktoś nie zna się na ofertach rynkowych. W końcu jedna wizyta w skupie jeszcze do niczego nie zobowiązuje. Warto również pomyśleć o tym, aby udać się do przynajmniej dwóch skupów, aby móc porównać ze sobą poszczególne oferty i ile można przy tym zarobić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here