Wyzwania i możliwości w pracy nowoczesnego rolnika

0
421
https://marco-polo.net.pl/pl/oferta/wyposazenie-budynkow-inwentarskich/zgarniacz-obornika

Rolnik to bardzo trudny, wymagający zawód. Dawniej panowało przekonanie, że wymaga on przede wszystkim dużej sprawności fizycznej. Jednakże obecnie osoba wykonująca ten zawód powinna być także sprawnym menagerem i zarządcą. Aby utrzymać dobrą, stabilną pozycję gospodarstwa trzeba nieustannie je rozwijać i modernizować. Dobrze jest też mieć wiedzę w zakresie możliwych dofinansowań, aby w miarę potrzeb skorzystać z zewnętrznych środków pieniężnych.

Nowoczesne maszyny i urządzenia

Rozwijanie gospodarstwa praktycznie nie jest możliwe bez inwestowania w nowe rozwiązania technologiczne. Na rynku pojawia się coraz więcej sprzętów, które ułatwiają produkcję rolną czy hodowlę zwierząt. Można tu wymienić nowoczesne kombajny, w tym też do zbioru owoców, siewniki, ciągniki rolnicze. Natomiast hodowcy zwierząt mogą zaopatrzyć się się w nowoczesną dojarkę, sprzęt do zautomatyzowanego karmienia zwierząt czy też zgarniak obornika. Jest to urządzenie które ma zadanie usuwanie obornika lub gnojowicy z pomieszczeń inwentarskich. Dzięki temu tych prac nie trzeba wykonywać ręcznie. Sprzęt taki jest dostępny w różnych wersjach, umożliwiając dopasowanie do potrzeb konkretnego gospodarstwa.

Pozyskiwanie środków

Dodatkowe środki na rozwój produkcji rolnej są dostępne od lat. Nie jest jednak łatwo je uzyskać i zwykle należy wykazać się także znacznym wkładem finansowym z własnej kieszeni. Zazwyczaj dofinansowanie obejmuje wyłącznie część kosztów netto zakupionych maszyn. Niemniej jest to znaczne wsparcie finansowe, które pozwala na unowocześnienie gospodarstwa, zakup nowych maszyn, urządzeń, czy budowę lub modernizację budynków. W zależności od potrzeb i profilu produkcji rolnik może zakupić np. kombajn do zbioru owoców miękkich, ciągnik rolniczy, albo zgarniak obornika. Dzięki takim rozwiązaniom finalnie można obniżyć koszt produkcji, bowiem prace, które rolnik musiałby wykonać sam lub przy pomocy pracowników mogą częściowo lub w całości wykonać maszyny.

Skąd czerpać wiedzę

Tak naprawdę rolnik to zawód, w którym wiedzę należy ciągle aktualizować. Trzeba na bieżąco śledzić informacje o dostępnych i dopuszczalnych środkach ochrony roślin, rozwiązaniach technologicznych, czy odmianach roślin. Wszystko oczywiście zależy od profilu produkcji. Wiele informacji można znaleźć w internecie, na stronach, czy forach dla rolników. Także instytucje państwowe często przekazują wiadomości, chociażby dotyczące aktualnych naborów wniosków na dofinansowania. Organizowane są też szkolenia czy konferencje. Można także skorzystać z pomocy producentów sprzętu rolniczego. Dostępny jest więc szeroki katalog źródeł wiedzy przydatnej do wykonywania tego zawodu.

Aktualnie przede wszystkim gospodarstwo doinwestowane i nowoczesne może być konkurencyjnym podmiotem na rynku produktów rolnych. Rolnicy mają szeroką gamę możliwości, by usprawnić swoją pracę i rozwijać działalność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here