Sznury gumowe – rodzaje i zastosowanie

0
749
Sznury gumowe - rodzaje i zastosowanie

Sznur jako rodzaj liny – najczęściej wykonany z nici, uzyskujący formę grubej wiązki – używany jest nieprzerwanie od wieków. Gdy jednak rozszerzymy definicję sznura i spojrzymy na niego jako współcześni, zauważymy, że nie jest on wykonywany już wyłącznie z naturalnych materiałów splecionych lub skręconych, ale także z surowców sztucznych. Przykładami są np. sznury gumowe i silikonowe, które znajdują zastosowanie niemal w każdej dziedzinie przemysłu, a do tego wykorzystywane są na co dzień przez wiele osób: w końcu z czego wykonany jest wąż ogrodowy, używany do podlewania trawnika w ogrodzie?

Co warto wiedzieć o sznurach gumowych?

Wytrzymałe, uniwersalne: sznury gumowe z reguły są stosowane jako ruchome i statyczne uszczelnienia. Uszczelnienia ruchome cechują się dużą elastycznością, ale tworzy się z nich – co ciekawe – uszczelnienia statyczne, tzw. o-ringi: popularne płaskie uszczelki o okrągłym przekroju. Okrągłe uszczelki są wykorzystywane niemal wszędzie, m.in. w przemyśle motoryzacyjnym jako wyposażenie maszyn rolniczych lub napędów hydraulicznych, a te atestowane: w sektorze gastronomicznym. Niemniej jednak znajdują zastosowanie również w:

  • elektronice,
  • farmacji,
  • instalacjach sanitarnych,
  • budownictwie,
  • przemyśle AGD i RTV.

Dodatkowo sznury gumowe stosuje się jako uszczelnienia m.in. na jednostkach pływających, w portach i na nabrzeżach. Świadczy to o ich niezrównanej skuteczności i wysokiej jakości.

Jakie rodzaje sznurów gumowych wyróżniamy?

Ze względu na tak szerokie zastosowanie sznurów gumowych, można wyróżnić wiele ich rodzajów. Tak jak każdy inny wyrób z tworzywa sztucznego, sznury gumowe są produkowane z różnych rodzajów mieszanek; od tego, jaka została użyta do ich wytworzenia, zależą właściwości produktu, te z kolei przekładają się na możliwość ich wykorzystania w danym miejscu, w konkretnym środowisku pracy. Za podstawowy podział uznajmy ten ze względu na strukturę i wskażmy sznury gumowe porowate oraz te o gładkiej strukturze – sznury lite.

Wśród sznurów porowatych znajdują się:

  • sznury gąbczaste silikonowe,
  • sznury neoprenowe,
  • sznury gąbczaste EDM.

O dalszy podział sznurów o strukturze porowatej poprosiliśmy naszego eksperta – pracownika produkcji z firmy Larkis, jednego z czołowych producentów wyrobów z gumy i silikonu w Polsce:

Gumowe i silikonowe sznury porowate mają różną wytrzymałość. Gąbczaste EDM cechuje odporność na promieniowanie ultrafioletowe i wysoki współczynnik przepuszczalności pary wodnej, dlatego niezawodnie zdają egzamin w środowiskach pracy, w których temperatura wynosi od -50°C do aż +240°C. Z tego względu są często wykorzystywane w przemyśle spożywczym, gdzie piekarniki czy szafy chłodnicze potrzebują solidnego uszczelnienia.

Sznury porowate neoprenowe są z kolei wysoce odporne na działanie olejów i smarów, dlatego wykorzystuje się je m.in. w branży motoryzacyjnej, gdzie te cechy są bardzo pożądane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj