Niszczarka dokumentów jest urządzeniem, którego nie powinno zabraknąć w żadnym biurze. Sprzęt ten coraz częściej kupuje się także do domów prywatnych. W zależności od modelu niszczarki różnią się między sobą pod względem wielkości, oferowanych funkcji czy szybkości, z jaką pracują. Oznacza to, że inne modele powinny trafić do firmy, a inne do użytku prywatnego. Sprawdź, dlaczego niszczarki stały się tak popularne i kiedy są koniecznością.
Na jakiej zasadzie działają niszczarki dokumentów?
Zasada działania niszczarek do dokumentów jest prosta. Ich główny cel to takie zutylizowanie papieru czy nawet kart kredytowych, aby niemożliwe było ich odczytanie lub co gorsze – skorzystanie z nich. Producenci oferują szeroką gamę różnego rodzaju niszczarek, które można dopasować zależnie od swojego zapotrzebowania. Mniej wydajne urządzenia wybiera się do użytku domowego, natomiast te o najlepszych parametrach technicznych stosuje się głównie w biurach.
Specjalista z firmy HiCOPY zauważa: Zgodnie z przepisami prawnymi, firmy mają obowiązek utylizowania dokumentów czy innych nośników danych w taki sposób, aby nie było możliwe ich ponowne odtworzenie. W tym miejscu warto również podkreślić, że cały proces powinien być zgodny z obowiązującymi normami BHP. Dlatego tak ważny jest wybór profesjonalnego wyposażenia – dodaje.
Podział niszczarek – jak klasyfikuje się urządzenia?
Niszczarki dokumentów można podzielić na te stosowane w domu i firmie. W takim przypadku będą one różnić się podstawowymi parametrami – wielkością czy liczbą niszczonych dokumentów na minutę – liczonych w stronach. Kluczowym elementem, na który należy zwrócić uwagę, dopasowując niszczarkę do konkretnego przeznaczenia, jest jednak norma DIN 66399. Rozdziela ona sprzęty na siedem kategorii bezpieczeństwa. Biorąc pod uwagę ten podział, wyróżnia się urządzenia oznaczone jako:
- P–1 – do niszczenia dokumentów, które nie zawierają poufnych informacji i są mało istotne, generujące paski o szerokości do 12 milimetrów,
- P–2 – do korespondencji wewnątrz firmy, niszczące dokumenty na paski o szerokości nie większej niż 6 milimetrów,
- P–3 – do dokumentacji zawierającej poufne dane, ścinki są wówczas węższe niż 2 milimetry,
- P–4 – do dokumentów zawierających wrażliwe dane i poufne informacje, ścinki nie przekraczają 6 milimetrów,
- P–5 – do informacji tajnych, do których konieczne jest wdrożenie wysokich środków bezpieczeństwa, ścinki nie szersze niż 1 milimetr,
- P–6 – do tajnych dokumentów o wysokim stopniu zabezpieczenia, ścinki nie szersze niż 1 milimetr,
- P–7 – do ściśle tajnych informacji, ścinki o szerokości mniejszej lub równej 1 milimetr.
Dlaczego niszczarka to absolutna podstawa?
Decyzja dotycząca zakupu niszczarki to absolutna podstawa w przypadku każdej firmy. Przy pomocy tego urządzenia możliwa jest utylizacja dokumentacji poufnej zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dzięki temu przedsiębiorstwo zyskuje pewność, że nikt nie będzie miał możliwości odtworzenia ważnych informacji. Kluczowe jest jednak właściwe dopasowanie sprzętu do zapotrzebowania. Jeżeli w biurze operuje się wyłącznie dokumentami wewnętrznymi, mało znaczącymi i niezawierającymi danych wrażliwych, wówczas niszczarki z oznaczeniem P–1 będą wystarczające. W przypadku dokumentacji tajnej warto wykorzystać najdrobniejsze rozdrabnianie, co zapewniają modele z oznaczeniem P–7.