Jak działają przetworniki tensometryczne?

0
590
Jak działają przetworniki tensometryczne?

Przetworniki tensometryczne służą do przetwarzania sił ściskających, rozciągających oraz naprężających na energię elektryczną, aby można było dokonać pomiarów tych sił. Zwykle stosowane są jako część układu ważącego, umożliwiającego dokonanie pomiaru wagowego oraz zapobiegającego przeciążeniom. Jak działają czujniki tensometryczne? Przyjrzyjmy się bliżej zasadzie ich działania.

Zasada działania czujników tensometrycznych

Tensometry opierają swoje działanie na właściwościach fizycznych drutu lub folii (w zależności od rodzaju czujnika). Drut naklejany jest na element odkształcający się pod wpływem działania siły. Ciężar wpływa na odkształcanie się zarówno obudowy, jak i samego drutu, który w zależności od długości zmienia swoją rezystancję elektryczną. Zmiana oporu elektrycznego jest zależna od przyłożonej siły –  w połączeniu z urządzeniem pomiarowym na tej podstawie dokonuje się  pomiaru masy.

Co ważne, zmiana rezystancji jest zależna od materiału, z którego został wykonany drut oporowy, sposobu jego ułożenia, podkładki czy rodzaju zastosowanego kleju. Możemy więc spotkać się z przetwornikami tensometrycznymi wężykowymi (w których drut rezystancyjny przyjmuje kształt wężyka), kratowymi (równolegle ułożone druty połączone grubszymi odcinkami taśmy miedzianej) lub wspomnianymi już przetwornikami foliowymi (gdzie zamiast drutu występuje cieniutka siatka rezystancyjna). Rodzaj zastosowanych czujników ma wpływ na końcową dokładność pomiarową, a konstrukcja elementu nośnego (obudowy) jest zależna od sił, które mają oddziaływać na tensometr.

Dane techniczne przetworników tensometrycznych

Co wyróżnia oporowe przetworniki siły? Przede wszystkim wysoka precyzja działania i czułość. Czujniki są również niewrażliwe na wstrząsy i drgania, dlatego mogą być użytkowane bez względu na warunki pracy. Są również odporne na skrajne temperatury, a stopień ochrony IP68, którym cechują się tensometry producenta wag i wagowych systemów zarządzania danymi Tamtron Group  zapewnia pełną ochronę przed pyłem oraz wodą.

Dodatkowe zabezpieczenie przed korozją sprawia, że czujniki tensometryczne mogą być wykorzystywane jako elementy systemów wagowych wykorzystywanych w bardzo różnych środowiskach – bez obaw o błędy pomiaru spowodowane uszkodzeniem czujników. Dokładność pomiarów zapewnia także kompensacja temperaturowa, umożliwiająca kompensację wilgoci oraz temperatury. Dopuszczalne obciążenie chwilowe o wartości 200% nośności sprawia, że jest to urządzenie wszechstronne, wykorzystywane na szeroką skalę jako przetworniki wagowe do pomiarów masy, szczególnie w gałęziach przemysłu uzależnionych od pomiarów wagowych poszczególnych elementów, masy przewożonych towarów lub wagowej pojemności zbiorników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here