Wybór hartowni. Jakiej firmie warto zaufać?

0
522
Wybór hartowni. Jakiej firmie warto zaufać?

Stal to materiał wykorzystywany w przemyśle niezwykle często. Metal ten można poddawać różnym procesom obróbki po to, aby dodatkowo ulepszyć jego właściwości. Jedną z metod jest hartowanie. Na czym ono konkretnie polega oraz jakie przynosi efekty? I jak znaleźć hartownię, która dobrze wykona swoje zadanie? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi na te pytania.

Jak przebiega hartowanie stali?

Hartowanie stali zaliczane jest do obróbki cieplnej metali. Polega ono na rozgrzaniu materiału, w wyniku czego zmienia on swoją strukturę. Później następuje kontrolowane schładzanie, które pozwala uzyskać oczekiwane właściwości. Wykorzystuje się do tego zazwyczaj olej, wodę albo mieszankę tych dwóch substancji. Tempo chłodzenia podczas hartowania stali ma duże znaczenie, gwałtowna zmiana temperatur pozwala bowiem na zachowanie przez metal struktury uzyskanej podczas podgrzewania. Aby zapewnić pożądane właściwości, konieczne jest przeprowadzenie obróbki w ściśle określonych warunkach.

Jakie są efekty hartowania?

Hartowanie stali przeprowadza się po to, aby w określony sposób ulepszyć jej właściwości. Co konkretnie się zmienia? Otóż materiał staje się bardziej wytrzymały oraz odporny na ścieranie. Jest też twardszy, przez co charakteryzuje go większa kruchość. Stal hartowana traci również na plastyczności, dlatego jest trudniejsza w obróbce. Głównym celem przeprowadzania tego procesu jest zatem zwiększenie wytrzymałości metalu oraz jego odporności na różnego rodzaju zniszczenia. Stal hartowaną wykorzystuje się na przykład do produkcji kół zębatych, noży przemysłowych czy też innych elementów charakterystycznych dla przemysłu.

Jak rozpoznać dobrą hartownię?

Żeby stal rzeczywiście była bardziej wytrzymała i osiągnęła inne pożądane właściwości, musi być umiejętnie poddana obróbce cieplnej. Jest to możliwe tylko wówczas, gdy dana firma dysponuje potrzebnym sprzętem oraz zatrudnia wykwalifikowanych pracowników. Dobra hartownia będzie wyposażone w specjalny piec do obróbki metali. Warto także znaleźć zakład, taki jak na przykład Głowacki i Spółka, który oferuje różne rodzaje hartowania. W ten sposób można osiągnąć inne efekty i lepiej dopasować je do danego celu. Profesjonalny zakład powinien być przygotowany na obróbkę fragmentów stali różnej wielkości. Istotne są też oczywiście korzystne ceny, choć nie ulega wątpliwości, że najlepiej skupiać się przede wszystkim na jakości usług. Znalezienie godnej zaufania hartowni to kluczowa kwestia, jeśli chce się uzyskać trwałe i wytrzymałe produkty odporne na zniszczenia. Zdecydowanie warto poświęcić uwagę wyborowi konkretnej firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here