Zalety wzmacniacza lampowego

0
501
tube amplifier

Każdy miłośnik muzyki chciałby posiadać sprzęt odtwarzający jak najwyższej klasy. Kiedy przystępuje do zakupu jednym z problemów, z jakim się musi zmierzyć, jest wybór odpowiedniego wzmacniacza. To urządzenie, które w głównej mierze odpowiedzialne jest za jakość dźwięku.

Jeszcze w połowie ubiegłego wieku, standardem były wzmacniacze lampowe, które z czasem zostały wyparte przez tranzystory. Dziś obserwuje się powrót do starszej technologii w nowoczesnym wydaniu.

Jakie jest zadanie wzmacniacza

Jak sama nazwa wskazuje, podstawowym zadaniem tego urządzenia jest wzmocnienie dźwięku. Dodatkowo nadaje słuchanej muzyce odpowiednią barwę i brzmienie. Im większej mocy jest wzmacniacz tym mniejsze jest zniekształcenie oryginalnego dźwięku.
Ogólnie rzecz ujmując wzmacniacz audio jest urządzeniem, który wzmacnia moc sygnału pochodzącego z urządzeń zewnętrznych, takich jak mikrofon, tuner radiowy, odtwarzacz CD czy gramofon. Następnie sygnał jest przekazywany do głośników, które umieszczone w kolumnach lub słuchawkach przetwarzają go na fale dźwiękowe. We wzmacniaczach lampowych najczęściej nie używa się żadnych korekt dźwiękowych. W ich tranzystorowych odpowiednikach bardzo często stosuje się zabiegi mające na celu ocieplenie dźwięku.

Czym się różni wzmacniacz lampowy od tranzystorowego

Zasadniczo wzmacniacze różnią się między sobą wykorzystaniem elementów czynnych. Wzmacniacz lampowy wyposażony jest lampy, tranzystorowy w tranzystory. Popularne jest także rozwiązanie hybrydowe łączące oba te elementy czynne w jednym urządzeniu. Każdy wzmacniacz składa się z tak zwanego przedwzmacniacza oraz końcówki mocy. W przedwzmacniaczu następuje wzmocnienie napięciowe sygnału, który jest doprowadzany do urządzenia. Następnie przefiltrowany sygnał przekazywany jest do końcówki mocy gdzie następuje końcowe wzmocnienie i wysłanie do głośników. We wzmacniaczu tranzystorowym wzmocnienie następuje przy użyciu zestawu specjalnych tranzystorów. Wzmacniacz lampowy wykorzystuje działanie tak zwanej siatki, która reguluje przepływ elektronów z katody do anody.

Dlaczego warto zainwestować we wzmacniacz lampowy

Mimo tego, że wzmacniacz lampowy to stara technologia, lampy nagrzewają się i przepalają a na dodatek urządzenie jest bardzo drogie, wielu audiofilów pragnie posiadać taki sprzęt. Muzyka słuchana z głośników podłączonych do takiego wzmacniacza jest najbardziej zbliżony do naturalnej. Poza tym dźwięki są bardziej nasycone i ciepłe. Nie bez znaczenia jest także bardzo oryginalny wygląd urządzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here