Kiedy temperatury powietrza na zewnątrz przekraczają 30 stopni, w halach przemysłowych panuje jeszcze większy upał. Budynki wystawione na ciągłe działanie słońca nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur. Aby pracownikom przebywało się w nich lepiej, przedsiębiorcy stosują różne rodzaje klimatyzacji. O zapewnieniu optymalnych warunków osobom przebywającym wewnątrz hali mówią także przepisy prawa pracy. Jednym ze sposobów, który zyskuje coraz więcej sympatyków, jest chłodzenie mgłą wodną. Czym jest taki rodzaj nawilżania powietrza i jakie przynosi korzyści?
Zastosowanie mgły wodnej pozytywnie wpływa nie tylko na pracowników, ale także na maszyny, które wolniej się nagrzewają i dzięki temu mogą dłużej pracować. Zraszanie pomieszczeń pozwala nie tylko na utrzymanie w nich optymalnej temperatury, ale także wilgotności. Woda rozprowadzana jest za pomocą dysz działających pod ciśnieniem, które wytwarzają bardzo drobne krople. Dzięki temu mgła wodna nie osiada na powierzchniach, lecz nawilża samo powietrze wewnątrz hali. Takie rozwiązanie przynosi wiele korzyści.
Dlaczego warto ochładzać pomieszczenia mgłą wodną?
Odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza panujące wewnątrz hali produkcyjnej są niezwykle ważne dla pracowników. Człowiek czuje się nie tylko lepiej w optymalnych warunkach, ale także pracuje wydajniej. Wśród największych zalet zraszania pomieszczeń pracownicy firmy Synapo wymieniają także:
- redukcję ilości szkodliwych substancji unoszących się w powietrzu (pyłu, kurzu),
- obniżenie temperatury,
- zmniejszenie kosztów klimatyzacji,
- zmniejszenie zużycia energii,
- wydajniejszą pracę,
- zmniejszenie stresu cieplnego,
- zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób płuc.
Przedsiębiorcy są zobowiązani do zapewnienia pracownikom optymalnych warunków pracy. Montaż tradycyjnej klimatyzacji bywa kosztowny, szczególnie w przypadku wielkich hal. Zastosowanie mgły wodnej to rozwiązanie na miarę XXI wieku. Pozwala nie tylko zmniejszyć temperaturę wewnątrz budynku, ale utrzymać w nim również odpowiedni poziom wilgotności. Dzięki temu pracownicy czują się lepiej, a maszyny mogą pracować znacznie dłużej.