Czym jest poligrafia?

0
843
Czym jest poligrafia?

Poligrafia to jedna z gałęzi przemysłu, która zajmuje się drukiem i jego technikami. Nie jest nową dziedziną, jej rozwój możemy obserwować od setek lat. Aktualnie, nowoczesne technologie pozwalają na zwiększenie zakresu odbiorców oraz stwarzają dodatkowe możliwości. Jest obecna w naszym codziennym życiu i stanowi jego ważny element. Czym dokładnie jest i gdzie możemy ją zauważyć? Wyjaśniamy w artykule.

Kiedy najczęściej korzystamy z usług poligraficznych? 

Poligrafia to bez wątpienia jeden z najważniejszych sektorów gospodarki. Wykorzystywana jest na wielu płaszczyznach, zwłaszcza wtedy, gdy potrzebne jest dotarcie do większego grona odbiorców. Pozwala na tworzenie kopii na masową skalę, dzięki czemu korzysta się z niej zwłaszcza podczas promocji i w procesie tworzenia reklam. W uproszczeniu – jest to dział zajmujący się technikami drukarskimi.

Warto pamiętać jednak, że poligrafia nie ogranicza się zaledwie do powielania kopii – postrzeganie jej przez ten pryzmat jest błędne. Jej głównym zadaniem jest proces wytwarzania druku, różnymi metodami i na różnych podłożach. Obejmuje wobec tego np. druk plakatów, książek, kalendarzy, ulotek, teczek, notesów itp. Jej usługi są nieocenioną pomocą przy marketingu, zarówno dla mniejszych, jak i większych firm.

Jakie są jej procesy? 

Trzy najważniejsze procesy poligraficzne to: przygotowanie druku (prepress), druk (press) i etap końcowy – wykończania druku (postpress). W pierwszej fazie, czyli opracowywania, wykonuje się np. montaż stron czy dopracowuje tekst – tzw. składanie i łamanie. Kolejna część to naniesie druku na wybrany przez klienta materiał. Ostatni już etap tworzą typowe prace końcowe, głównie introligatorskie, którymi jest np. oprawa, klejenie, złamywanie.

Jeszcze kilkaset lat temu, prace poligraficzne wykonywane były w większości ręcznie. Obecnie, tworzenie najwyższej jakości druków, także tych wielkoformatowych, nie jest żadnym problemem. Niektóre firmy świadczące usługi drukarskie posiadają nowoczesne parki maszynowe, jak np. Drukarnia AA Print z Katowic.  Dzięki takim rozwiązaniom, cały proces wytwarzania materiałów oraz ich obróbki jest zdecydowanie sprawniejszy i o wiele szybszy.   

Na jakich materiałach może powstawać druk? To zagadnienie tak naprawdę nie jest dzisiaj zbyt dużym wyzwaniem, dzięki rozwojowi technologicznemu. Poza papierem, druk można umieścić na kartonach, foliach samoprzylepnych czy białych, tekturach, a także na metalu. Dodatkowo, nie jest to obecnie proces, który pochłania zbyt wiele czasu oraz pieniędzy. Druk offsetowy czy cyfrowy, pozwala nam wytworzyć kopię najwyższej jakości w krótkim czasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj