Czynniki wpływające na wyniki pomiarów stacji meteorologicznych

0
666
Czynniki wpływające na wyniki pomiarów stacji meteorologicznych

Informacje o pogodzie podawane są podstawie danych uzyskanych za pomocą stacji meteorologicznych. Dzięki nim wiadomo, jaka jest dokładna temperatura powietrza, ciśnienie atmosferyczne lub wilgotność. Jednak zdobycie tych informacji jest uzależnione od różnych czynników. Tak uzyskane parametry wykorzystywane są również w wojsku do określenia tak zwanej korekcji balistycznej.

Jak odczytuje się informacje ze stacji meteorologicznej?

Do uzyskania podstawowych informacji na temat panującej pogody używa się stacji meteorologicznych. Zamontowane czujniki dostarczają dane dotyczące temperatury otoczenia, ciśnienia atmosferycznego, siły oraz kierunku wiatru, a także wilgotności względnej oraz bezwzględnej.

Informacje uzyskane ze stacji meteorologicznej przesyłane są po kablu lub radiowo do komputera lub do jednostki obliczeniowej, które prezentują je w formie zrozumiałej dla operatora. Udostępniają je dalej, dzięki czemu różne instytucje i systemy mogą je analizować, prezentować na przykład podczas codziennej prognozy pogody w telewizji lub wykorzystywać do dalszych celów badawczych.

Co wpływa na wynik pomiarów ze stacji meteorologicznych?

Czujniki stacji meteorologicznej muszą być niezwykle precyzyjne, aby móc wyłapać anomalie, czy zmieniające się warunki. Pozwala to uzyskać aktualne informacje, które przydają się w niektórych branżach, na przykład w wojsku.

Do takich czynników należy przede wszystkim temperatura, siła oraz kierunek wiatru. Te dane są niezwykle ważne podczas obsługi maszyn oraz sprzętu bojowego. Pozwalają one na określenie korekcji balistycznej, czyli jaką poprawkę podczas strzelania należy uwzględnić, aby jak najwięcej pocisków dotarło do wyznaczonego celu. Wiele też zależy od tego, w jakim miejscu stacja meteorologiczna się znajduje. Jeśli będzie to lotnisko, to czujniki są mniej osłonięte przez budynki niż w przypadku terenów leśnych, gdzie drzewa stanowią swoistą barierę. Stacje meteorologiczne np. firmy IRDAM są mobilne i ze względu na swoją wytrzymałość na wibracje i brak elementów ruchomych mogą być instalowane na pojazdach zarówno straży pożarnej, jak i policyjnych np. do badania zakażeń środowiskowych. Mogą być instalowane w terenach i aplikacjach, gdzie obsługiwane są pojazdy bezzałogowe zarówno te latające UAV, jak i naziemne UGV do rozpoznawania skażeń chemicznych, radiologicznych, bakteriologicznych, nuklearnych.

Gdzie wykorzystuje się dane ze stacji meteorologicznej?

Dane uzyskane za pomocą stacji meteorologicznej wykorzystuje się w wielu miejscach. Podstawowym jest prezentacja pogody przez telewizje oraz różne portale internetowe. Jednak niektóre firmy, jak na przykład Forcepol, zajmują się dostarczaniem informacji meteorologicznych opisanych powyżej dla wojska, policji i straży pożarnej.

Dane uzyskiwane przez stacje wykorzystuje się także w transporcie publicznym, podczas planowania przebiegu trasy przez samoloty lub balony. Meteorolodzy dzięki takim pomiarom przewidują również, jak będzie wyglądała pogoda za kilka lub kilkanaście lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here