Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń do dezynfekcji. Niektóre z nich przeznaczone są do samych dłoni, inne dezynfekują całego człowieka, w tym również poruszającego się na wózku. Są również maszyny umożliwiające bioasekurację pojazdów ciężarowych. W artykule skupimy się na dozownikach do dezynfekcji dłoni i wyjaśnimy, dlaczego warto wybierać te automatyczne.
Urządzenia do dezynfekcji
Na dłoniach przenosi się najwięcej bakterii i wirusów, które mogą powodować groźne choroby. Dbanie o dokładną higienę rąk w miejscach wzmożonego przepływu ludzi jest niezwykle ważne. Same urządzenia do dezynfekcji to jednak nie tylko te służące do odkażania dłoni. Na rynku dostępnych jest szeroka gama produktów, które pozwalają zadbać o czystość w miejscach użyteczności publicznej, szkołach, szpitalach, bankach, hotelach, restauracjach, sklepach i tak naprawdę wszystkich innych miejscach, gdzie nie ma możliwości szybkiego i natychmiastowego umycia rąk mydłem po wejściu przez każdą osobę.
Oczywiście najpopularniejszymi produktami są ręczny lub automatyczny dozownik do dezynfekcji dłoni. Najczęściej któryś z nich znajduje się przy wejściu i wyjściu z budynku, w każdej łazience i toalecie, a także przy innych pomieszczeniach lub lokalach znajdujących się w obrębie całego budynku. Oprócz tego ogromną popularnością cieszą się:
- bramki do dezynfekcji osób, które wykonane są ze stalowej konstrukcji umożliwiającej swobodne przejście człowieka lub przejechanie na wózku; komory do dezynfekcji równomiernie rozprowadzają środek dezynfekujący po ciele osoby, nie powodując tym samym zmoczenia ubrania, plam czy dużego zużycia preparatu,
- zamgławiacze do dezynfekcji pomieszczeń, czyli urządzenia wykonane ze stali nierdzewnej posiadające zbiornik na środek dezynfekcyjny, a także pionowy wysięgnik zakończony systemem dysz zraszających; zamgławiacze pozwalają szybko i łatwo rozprowadzić środek w pomieszczeniu przy minimalnych stratach surowca i bez uszkodzenia znajdujących się obiektów, na przykład sprzętu komputerowego,
- bramy bioasekuracyjne dla pojazdów, które są stosowane przede wszystkim w gospodarstwach rolnych; ich podstawowym zadaniem jest oczyszczenie pojazdów wjeżdżających na teren posesji, a stworzone zostały głównie z myślą o wirusie ASF, choć ich działanie zostało rozszerzone o ogólną dezynfekcję na przykład karetek pogotowia.
Jak działają automatyczne dozowniki do dezynfekcji dłoni?
Automatyczne dozowniki do dezynfekcji rąk posiadają wbudowane czujniki optyczne, które wykrywają ruch. Urządzenie zatem doskonale wie, kiedy zbliżone do niego zostaną dłonie. Wówczas automatycznie pokrywa je środkiem dezynfekcyjnym. Dozowniki dezynfekujące do rąk dzielą się na:
- spryskujące płynnym środkiem dezynfekcyjnym,
- spryskuje środkiem dezynfekcyjnym w formie mgiełki.
Obydwa spełniają swoje zadanie, a wybór pomiędzy nimi w dużej mierze zależy od preferencji. Warto jednak wiedzieć, że rozpylenie środka dezynfekcyjnego w formie mgiełki zapewnia większą wydajność oraz precyzję, a także ekonomiczną eksploatację dzięki niższemu zużyciu preparatu. Wszystko to, oczywiście, przy zachowaniu wszystkich standardów i tak samo wysokiej skuteczności dezynfekcji.
Przewaga automatycznych dozowników nad standardowymi
Oprócz szerokiego podziału urządzeń do dezynfekcji ludzi i pojazdów samych poszczególnych urządzeń jest również ogromny wybór. Nie inaczej jest z dozownikami do dezynfekcji dłoni. Dzielą się one na ręczne, które wymagają ingerencji dłoni w celu ich uruchomienia na przykład poprzez popchnięcie włącznika, a także automatycznie wykrywające samoczynnie ruch pod urządzeniem. Dlaczego lepiej wybierać te drugie? Jak mówi pracownik firmy Eurotechnika – producent urządzeń ze stali nierdzewnej, w tym automatycznych dozowników do dezynfekcji dłoni i innych maszyn dezynfekcyjnych:
Przewaga automatycznych dozowników nad standardowymi widoczna jest na pierwszy rzut oka. Ich największą zaletą jest brak kontaktu fizycznego z powierzchniami dozownika, które mogą ulec zanieczyszczeniu. Wypuszczenie środka dezynfekcyjnego odbywa się samoczynnie po wykryciu ruchu. Dlatego to rozwiązanie podnosi standardy higieny, a dodatkowo podnosi komfort i bezpieczeństwo osób wrażliwych na patogeny i niemogących dopuścić do zakażenia jakimkolwiek wirusem czy bakterią.
Sposób użycia
By zyskać jak najwięcej korzyści i bezpieczeństwa z odkażania dłoni, należy w sposób właściwy korzystać z bezdotykowych dozowników do dezynfekcji. Pierwszą rzeczą jest oczywiście włożenie obu dłoni wewnętrzną stroną do góry w strefę dezynfekcji. Następnie należy odczekać stosowny czas, podczas którego dozowany jest płyn dezynfekcyjny. Na końcu wystarczy wyjąć dłonie z obszaru dezynfekcji i dokładnie rozsmarować płyn w celu zwiększenia jego skuteczności i szybszego wchłaniania.
Dlaczego dezynfekcja dłoni jest tak ważna?
Ostatnie miesiące stały pod znakiem dezynfekcji, dbania o higienę oraz, oczywiście, koronawirusa. Wielu osobom uświadomiły, jak dbanie o czystość rąk oraz środowiska, w którym pracują czy przebywają na co dzień, jest ważne. Przede wszystkim dezynfekcja rąk zapobiega przedostawaniu się patogenów do organizmu człowieka. Przypadkowe potarcie oczu, nosa, ust czy też spożywanie posiłków zanieczyszczonymi palcami może spowodować dostanie się wirusów i bakterii do układu pokarmowego czy śluzówki. Chociaż ludzki organizm jest w stanie radzić sobie z wieloma patogenami, tak w starciu z niektórymi – między innymi wirusem COVID-19 – wypada nieco gorzej. Szczególnie jeśli osoba jest w grupie ryzyka z powodu innych chorób współistniejących. Dezynfekcja dłoni jest również niezwykle ważna w branży gastronomicznej czy medycznej. Bardzo łatwo jest w nich przenieść zanieczyszczenia z jednej na drugą osobę – czy to pacjenta, czy klienta w restauracji. Dlatego nie tylko sama dezynfekcja, ale również regularne i dokładne mycie dłoni jest tak bardzo ważne.