Specyfika naprawy pomp do wtryskarek

0
709
Specyfika naprawy pomp do wtryskarek

Działanie złożonych maszyn, jakimi są wtryskarki, zależy od poprawnego funkcjonowania ich wszystkich układów. W większości przypadków stosuje się w nich kilka systemów pozwalających na sterowanie, wykonywanie głównego procesu, a więc formowanie tworzywa sztucznego, a także czynności pomocnicze np. odczyt parametrów lub chłodzenie. Jednym z ważniejszych komponentów jest też układ hydrauliczny, używany jako napęd elementów roboczych.

Hydraulika siłowa we wtryskarkach

Korzystanie z układów hydraulicznych w różnych rodzajach maszyn jest powszechne ze względu na precyzję oraz szybkość ich działania, możliwość wygodnego sterowania ich pracą, przenoszenia dużych sił, a także brak hałasu czy odporność na warunki zewnętrzne. W większości konstrukcji elementy hydrauliki siłowej oferowane i obsługiwane m.in. przez firmę HYDRO-DYNA ze Środy Śląskiej są używane do obsługi podzespołów, na które działają wysokie obciążenia, a więc do podnoszenia części o dużej masie albo wymagające użycia znacznego nacisku. W przypadku wtryskarek układy hydrauliczne stosuje się głównie do obsługi stołu, a także ślimaka lub tłoka. Stół jest to mechanizm pozwalający na zbliżanie i odsuwanie ruchomej części formy wtryskowej od nieruchomej po zastygnięciu wprowadzonego do niej uplastycznionego tworzywa sztucznego. Silnik hydrauliczny jest często także używany do napędzania obracającego się ślimaka. Jest on odpowiedzialny za mieszanie, sprężanie oraz podawanie tworzywa do formy pod odpowiednim ciśnieniem, za sprawą znajdującego się na jego rdzeniu uzwojenia. W niektórych urządzeniach podobną funkcję może, zamiast ślimaka, pełnić tłok przemieszczany przy pomocy odpowiedniego cylindra hydraulicznego. Za wykorzystaniem hydrauliki siłowej w konstrukcji wtryskarek przemawia prostota tego rozwiązania, wysoka niezawodność przy wielu powtarzanych cyklach pracy, a także szybkość działania oraz brak drgań, jaki wiązałby się z mechanicznym przekazywaniem napędu.

Uszkodzenia pomp hydraulicznych wtryskarek

Działanie układów hydraulicznych wiąże się z ryzykiem pojawienia się usterki i uszkodzenia jednego z jego elementów. Możliwe są m.in. awarie zaworów, przecieki na złączach lub przewodach, a także problemy z podzespołami zawierającymi części ruchome – silnikami, siłownikami lub pompami. W przypadku pomp do wtryskarek w grę może wchodzić zużycie się różnych elementów urządzenia – głównych części roboczych, a więc zębatek, tłoczków, łopatek, a także łożysk, uszczelnień czy mocowań powodowanych zbyt dużym obciążeniem, zakłóceniami w przepływie, zapowietrzeniem układu, obecnością w czynniku hydraulicznym zanieczyszczeń lub zmianą jego parametrów wskutek przegrzania albo starzenia. Powodem usterki może być także zatarcie się pompy lub zmęczenie materiału, z jakiego wykonano poszczególne części.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here