W jaki sposób wyrabiana jest porcelana polska?

0
571
W jaki sposób wyrabiana jest porcelana polska?

Za jeden z najbardziej wartościowych materiałów, z których wyrabia się naczynia, uważa się porcelanę. Jest ona znana już od VII wieku i pochodzi z Chin. Możliwe jest wytworzenie z niej pełnych serwisów obiadowych, w których skład wchodzą różnego przeznaczenia talerze, sosjerki, salaterki lub półmiski. Elementy te można kupować w kompletach lub dobierać osobno. Całość zawsze będzie prezentowała się elegancko.

Skąd pochodzi porcelana?

Porcelana jest to wysokiej jakości ceramika. Wynaleziona została w Chinach około VII wieku naszej ery. Uzyskuje się ją poprzez wymieszanie gliny wraz z kwarcem oraz skaleniem. Uzyskaną mieszankę formuje się w odpowiedni wzór i wypala w temperaturze około 1000 stopni Celsjusza. Zawartość zmieszanych składników decyduje o rodzaju porcelany. Rozróżnić można ceramikę twardą oraz miękką.

W Polsce porcelana zyskała sławę w XVIII w. za sprawą króla Augusta II, który był miłośnikiem chińskich wyrobów. Do dziś wytwarzana jest w kilku zakładach, dzięki czemu nasz kraj uznawany jest za największego producenta porcelany stołowej na kontynencie.

Jak się wyrabia polską porcelanę?

Z racji tego, że od czasu wynalezienia porcelany minęło kilkanaście stuleci, to nastąpił progres technologiczny w zakresie jej wytwarzania. Dziś większość prac odbywa się z wykorzystaniem komputerów oraz taśm produkcyjnych, a samo znaczenie chińskiej jakości straciło na znaczeniu.

Wytwarzanie ceramiki w Polsce rozpoczyna się od utworzenia projektu nowej linii produktu. Projektanci opracowują nowy design, który ma za zadanie przyciągnąć potencjalnego nabywcę. Po wymieszaniu surowców potrzebnych do uzyskania porcelany formuje się materiał na wzór modelu zaproponowanego przez projektanta, a następnie wkłada się go do pieca. Dzięki temu uzyskany produkt jest odzwierciedleniem zamysłu, a cała seria jest utworzona w jednakowym rozmiarze, co jeszcze kilkadziesiąt lat temu było niezwykłym wyzywaniem.

Gdzie kupić polską porcelanę?

Istnieje wiele portali, które oferują produkty z rodzimego rynku. Na przykład firma Porcelana24 ma w swojej ofercie wiele serwisów obiadowych lub kawowych wykonanych z polskiej porcelany. Wyróżniają się oni ze względu na fakt, że każdy ceramiczny produkt jest w gatunku standard, czyli najwyższej klasy.

Poza pełnymi serwisami obiadowymi lub kawowymi można również dokupić pojedyncze sztuki. Nie ma więc obawy, że jeśli uszkodzeniu ulegnie któreś naczynie, to zestaw będzie niekompletny. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeszcze gdzieś konkretny element jest dostępny do kupienia.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here