Wybór rodzaju projektora jest uzależniony od tego, do czego zamierzamy używać tego typu sprzęt. Inny model polecany będzie do zastosowania biznesowego czy w celach edukacji, a zupełnie inny do użytku domowego. Szukając odpowiedniego produktu warto kierować się rozdzielczością, jasnością, rzutem czy właśnie rodzajem światła. W tym artykule piszemy o rodzajach projektorów w zależności od źródła światła oraz o największych zaletach projektorów ledowych.
Rodzaje projektorów
Jeszcze do niedawna źródłem światła w projektorach była lampa. Czasy się zmieniły i rozwój technologiczny wymusił modyfikacje w budowie tych urządzeń. Użytkownicy mają dzięki temu większy wybór i mogą wybrać sprzęt w zależności od swoich oczekiwań i preferencji. Obecnie na rynku dominują trzy podstawowe rodzaje projektorów (jeśli chodzi o źródło światła):
- projektory laserowe,
- projektory LED,
- projektory z lampą wyładowczą.
W przypadku tych pierwszych światło niezbędne do wyświetlania obrazu wytwarzane jest za pomocą lasera półprzewodnikowego. Nadają się do praktycznych zastosowań i wszędzie tam, gdzie wymagany jest jasny obraz. Projektory LED, jak wskazuje nazwa, bazują na trwałych diodach LED. Lampa wyładowcza to z kolei proste i bardzo popularne rozwiązanie. Największą niedogodnością jest jednak spadek jasności obrazu wraz ze zużyciem lampy. Wszystkie typy urządzeń mają swoje wady i zalety. To, które z nich wybrać, zależy od przeznaczenia. Fachowej porady udzielają zwykle specjaliści w sklepach ze sprzętem elektronicznym. Przykładem takiej firmy jest internetowy sklep komputerowy ProPCnet.
Zalety projektora ledowego
Największą zaletą projektorów działających w oparciu o lampę LED jest dłuższa żywotność samej lampy. W przeciwieństwie do tradycyjnych, których żywotność przewidziana jest z reguły na maksymalnie 5000 godzin, diody LED nie wymagają wymiany i z założenia mają działać przez cały cykl życia produktu. Nie ma również konieczności chłodzenia czy rozgrzewania źródła światła. Projektory LED są gotowe do użytku natychmiast po włączeniu i można je wyłączyć z zasilania równie szybko do skończeniu wyświetlania obrazu. Dioda elektroluminescencyjna jest też przyjazna dla środowiska i bardzo trwała. Obecnie możliwe jest również znalezienie na rynku urządzeń, które bazują na rozwiązaniu hybrydowym – stanowią połączenie diod LED ze źródłem światła typu laserowego. Do pozostałych korzyści wynikających z inwestycji w projektor ledowy można zaliczyć m.in.:
- większą jasność obrazu,
- wysoką wydajność projektora,
- wyrazisty obraz,
- minimalne koszty konserwacji i eksploatacji,
- konkurencyjne ceny.
Sprawdź także: lampa stojąca led